Στη Σούπερ Λίγκα τα 3 θα είναι θεσμός!

0

Μεγάλη και σουπερλιγκάτη νίκη πήρε η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό, με 3-2 σε φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ. Καλή παρουσία από τους Κιτρινόμαυρους, που έχασαν τον έλεγχο μόνο για ένα δεκάλεπτο. Τα γκολ οι Αραβίδης Πλατέλλας και Ντακόλ.

Δυναμικά και με πολύ πάθος μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό, δείχνοντας ότι όντως περίμεναν πώς και πώς αυτό το ματς. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή της μπάλας μέχρι και το 20ο λεπτό, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν καμία κλασική ευκαιρία.

Στο 20ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ανέβασε το ρυθμό του, πίεσε, έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο βρήκε μπροστά του μια καλά στημένη Ένωση.

Το ματς από εκείνο το λεπτό και μετά πήρε μια ωραία ομορφιά, με τον Δικέφαλο να ανοίγει το σκορ στο 28 της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα ο Μπαρμπόσα πέρασε πολύ ωραία την μπάλα στον Αραβίδη, ο οποίος με προβολή από κοντά έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι λίγα λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τον Ρισβάνη να σημαδεύει το δοκάρι του Ανέστη και την ΑΕΚ να… απαντά ξανά αμέσως μετά.

Ο Βαγγέλης Πλατέλλας με προσωπική του προσπάθεια από δεξιά έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με ένα εξαιρετικό σουτ κρέμασε τον Κοτσόλη, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Από το 33ο λεπτό που έγινε το 2-0 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ είχε ακόμα δύο ευκαιρίες, ωστόσο το σουτ του Μπαρμπόσα εξουδετερώθηκε από τον Κοτσόλη, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Ανάκογλου, η οποία προήλθε από σέντρα του Αραβίδη.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΤΟ ΜΕΤΕΦΕΡΕ LIVE ΤΟ AEK1924

Αποδιοργανώθηκαν αλλά επανήλθαν

Μπορεί η ΑΕΚ να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 2 γκολ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε έτσι στην επανάληψη. Συγκεκριμένα οι πράσινο μόλις στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης ο Δώνης κατάφερε να κερδίσει την άμυνα της Ένωσης και τον Ανέστη και να μειώσει σε 2-1 για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά μετά το 2-1, στο 55ο λεπτό ο Μπερίσα βρήκε δίχτυα για τους Πράσινους και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα.

Μετά το… παγωμένο δεκάλεπτο της ΑΕΚ, ο Δέλλας πραγματοποίησε αλλαγές και οι παίκτες ανέβασαν τον ρυθμό τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ακόμα ένα γκολ για τους Κιτρινόμαυρους.

Συγκεκριμένα, ο Μπακάκης έβγαλε από δεξιά τη σέντρα, ο Ζόριτς έπιασε την πρώτη κεφαλιά, με τον Ντακόλ να πιάνει τη δεύτερη και να νικάει από κοντά τον Κοτσόλη ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-2.

Οι αλλαγές του Κολοσσού βοήθησαν αρκετά την Ένωση, με το ματς να έχει γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να δημιουργούν την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή, πίεσαν ώστε να σκοράρουν ξανά, αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν το 4ο γκολ.

Έπαιξαν όλοι

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με δύο διαφορετικές 11άδες, ενώ η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά πραγματοποίησε όλες τις αλλαγές τις στο δεύτερο ημίχρονο σταδιακά.

Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Μάνταλου

Μοναδικό μελανό σημείο του πρώτου καλού ημιχρόνου της ΑΕΚ, αλλά και ολόκληρου του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Μάνταλου. Ο διεθνής μέσος της Ένωσης περίπου στο 40ο λεπτό τραυματίστηκε και αποχώρησε αμέσως για τα αποδυτήρια, χωρίς να μπορεί να πατήσει το πόδι του.

Βέβαια, μετά το τέλος της αναμέτρησης αποχώρησε κανονικά, πατώντας το πόδι του αλλά κουτσαίνοντας.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης (84’ Σβάρνας), Πεταυράκης (73’ Γροντής), Κολοβέτσιος (84’ Τζανετόπουλος), Λαμπρόπουλος (67’ Σαρρής), Μάνταλος (41’ Ντακόλ), Αραβίδης (62’ Ζόριτς), Πλατέλλας (62’ Ντούνης), Μπαρμπόσα (70’ Μπρέσεβιτς), Κορδέρο (73’ Φαγέ), Ανάκογλου (67’ Ρόβας)

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης, Λαγός, Μπούι, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Ντίνας, Μπούρμπος, Πέτριτς

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Στιλ, Νίνης, Μπεργκ, Μέντεζ, Μπαϊράμι, Νάνο, Κουτρουμπής, Σπυρόπουλος, Σταματάκης, Μπερίσα, Δώνης