“Μάχη” κορυφής στην Κύπρο την προτελευταία αγωνιστική, δύο ντέρμπι στην Ιταλία, το γενοβέζικο και το ελληνικό! Αναλυτικά το πρόγραμμα όλων των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων…

Δυο ντέρμπι διεξάγονται στην Ιταλία αυτό το Σαββατόκύριακο, αυτό της Γένοβα όπου η Σαμπντόρια υποδέχεται την Τζένοα και το… ελληνικό, με την Ελλάς να φιλοξενεί στην Βερόνα την Ρόμα.

“Ελληνικό” φυσικά διότι παίζουν από τρεις Έλληνες σε κάθε ομάδα, οι Μόρας, Ταχτσίδης και Χριστοδουλόπουλος στην Βερόνα, οι Μανωλάς, Τοοσίδης και Χολέμπας στην Ρόμα.

Ντέρμπι κορυφής διεξάγεται στην Κύπρο, όπου ο πρωτοπόρος, Απόλλων, παίζει στην έδρα του ΑΠΟΕΛ που έχει 3 βαθμούς λιγότερους. Αυτή είναι η προτελευταία αγωνιστική στο νησί για την κανονική περίοδο (ακολουθούν play-offs).

Το πρόγραμμα των σημαντικότερων πρωταθλημάτων:

 

Premier League – 26η αγωνιστική

 

Σάββατο

Άστον Βίλα – Στόουκ (17:00)

Τσέλσι – Μπέρνλι

Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ

Χαλ – ΚΠΡ

Σάντερλαντ – Γουέστ Μπρομ

Σουόνσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ (19:30)

Κυριακή

Τότεναμ – Γουέστ Χαμ (14:00)

Έβερτον – Λέστερ (16:05)

Σαουθάμπτον – Λίβερπουλ (18:15)

 

 

Serie A – 24η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Γιουβέντους – Αταλάντα (19:00)

Σάββατο

Σαμπντόρια – Τζένοα (21:45)

Κυριακή

Μίλαν – Τσεζένα (16:00)

Έμπολι – Κιέβο

Λάτσιο – Παλέρμο

Πάρμα – Ουντινέζε

Βερόνα – Ρόμα (19:00)

Φιορεντίνα – Τορίνο (21:45)

Δευτέρα

Νάπολι – Σασουόλο (20:00)

Κάλιαρι – Ίντερ (22:00)

 

 

Primera División – 24η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Χετάφε – Εσπανιόλ (21:45)

Σάββατο

Μπαρτσελόνα – Μάλαγα (17:00)

Κόρδοβα – Βαλένθια (19:00)

Ατλέτικο – Αλμερία (21:00)

Ντεπορτίβο – Θέλτα (23:00)

Κυριακή

Σοθιεδάδ – Σεβίγια (13:00)

Μπιλμπάο – Ράγιο Βαγιεκάνο (18:00)

Βιγιαρεάλ – Έιμπαρ (20:00)

Έλτσε – Ρεάλ (22:00)

Δευτέρα

Λεβάντε – Γρανάδα (21:45)

 

 

Bundesliga – 22η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Στουτγκάρδη – Ντόρτμουντ (21:30)

Σάββατο

Σάλκε – Βέρντερ (16:30)

Μάιντς – Φρανκφούρτη

Άουγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ

Πάντερμπορν – Μπάγερν

Κολωνία – Ανόβερο (19:30)

Κυριακή

Αμβούργο – Γκλάντμπαχ (16:30)

Βόλφσμπουργκ – Χέρτα (18:30)

 

 

Ligue 1 – 26η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Νις – Μονακό (21:30)

Σάββατο

Παρί Σεν-Ζερμέν – Τουλούζ (17:00)

Μπαστιά – Λιλ (21:00)

Καέν – Λανς

Εβιάν – Λοριάν

Ρεν – Μπορντό

Κυριακή

Γκινγκάμπ – Μονπελιέ (15:00)

Λιόν – Ναντ (18:00)

Ρεμς – Μετς

Σεντ-Ετιέν – Μαρσέιγ (22:00)

 

 

Eredivisie – 24η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Μπρέντα – Κάμπουρ (21:00)

Σάββατο

Ντεν Χάαχ – Τσβόλε (19:30)

Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Άλκμααρ (20:45)

Χεράκλες – Ουτρέχτη (21:45)

Κυριακή

Χέρενφέν – Χρόνινχεν (13:30)

Αϊντχόφεν – Ντόρντρεχτ (15:30)

Βίλεμ – Άγιαξ

Τβέντε – Φιτέσε

Φέγενοορντ – Εξέλσιορ (17:30)

 

 

Primeira Liga – 22η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Πάσος Φερέιρα – Γκιμαράες (22:30)

Σάββατο

Μπράγκα – Νασιονάλ (19:00)

Σετούμπαλ – Πεναφιέλ (20:00)

Μορεϊρένσε – Μπενφίκα (21:00)

Κυριακή

Αρόουκα – Ρίο Άβε (18:00)

Μαρίτιμο – Μπελενένσες (18:15)

Εστορίλ – Ακαντέμικα (19:00)

Σπόρτινγκ – Ζιλ Βισέντε (20:15)

Δευτέρα

Μποαβίστα – Πόρτο (22:00)

 

 

SüperLig – 21η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Ερτζίγεσπορ – Κόνιασπορ (20:00)

Σάββατο

Ιστανμπούλ – Γκαζιάντεπσπορ (13:30)

Μπούρσασπορ – Ρίζεσπορ (16:00)

Σίβασπορ – Γαλατάσαράι (19:00)

Κυριακή

Μερσίν – Καράμπιουκσπορ (13:00)

Μπαλικέσιρσπορ – Γκεντσλέρμπιρλιγί

Κασίμπασα – Τράμπζονσπορ (16:00)

Εσκισέχισπορ – Μπεσίκτας (19:00)

Δευτέρα

Φενέρμπαχτσε – Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ (20:00)

 

 

Pro League – 27η αγωνιστική

 

Παρασκευή

Σταντάρ Λιέγης – Βάασλαντ-Μπέβερεν (21:30)

Σάββατο

Λόκερεν – Μουσκρόν (19:00)

Οστάνδη – Σαρλερουά (21:00)

Κόρτραϊκ – Βέστερλο

Σέρκλ Μπριζ – Ζούλτε Βάρεχεμ

Κυριακή

Γάνδη – Μπριζ (15:30)

Γκενκ – Άντερλεχτ (19:00)

Μέχελεν – Λιρς (21:00)

 

 

Scottish Premier League – 27η αγωνιστική

 

Σάββατο

Μάδεργουελ – Νταντί (17:00)

Ινβερνές – Κιλμάρνοκ

Πάτρικ Θισλ – Ρος Κάουντι

Νταντί Γιουνάιτεντ – Σεντ Τζόνστοουν

Αμπερντίν – Σεντ Μίρεν

Κυριακή

Σέλτικ – Χάμιλτον (17:30)

 

 

Κύπρος – 21η αγωνιστική

 

Σάββατο

Ερμής – Νέα Σαλαμίνα (16:00)

ΑΠΟΕΛ – Απόλλων

ΑΕΛ – Ομόνοια

Κυριακή

Αγία Νάπα – Οθέλλος (16:00)

ΑΕΚ – Εθνικός

Ανόρθωση – Δόξα