Μόνη στην κορυφή η Τότεναμ

0

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με δεκάλεπτη διακοπή στο πρώτο ημίχρονο, η Τότεναμ νίκησε την Παρτιζάν με 1-0 στο Λονδίνο και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Μπεσίκτας με τον Αστέρα Τρίπολης έμεινε μόνη στην κορυφή του 3ου ομίλου του Europa League.

Tη νίκη στην Τότεναμ χάρισε ο Γάλλος Μπέντζαμιν Σταμπουλί στο 49′ σε ένα ματς που διεκόπη στο 41΄για 10 περίπου λεπτά, μετά από εισβολή οπαδών

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Νόουτον, Κίρικες, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Σταμπουλί, Ντεμπελέ (57′ Μπενταλέμπ), Λένον, Παουλίνιο (87′ Βινκς), Λαμέλα, Σολδάδο (66′ Κέιν).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Λούκατς, Ίλιτς, Τσίρκοβιτς, Στάνκοβιτς, Βολκόφ, Γκμπιτς, Ίλιτς (74′ Μαρίνκοβιτς), Μάρκοβιτς, Νίνκοβιτς (62′ Ζίβκοβιτς), Λάζοβιτς, Σκούλετιτς (79′ Κόγιτς).

Τα αποτελέσματα των ομίλων 1-6

1ος
Ζυρίχη-Απόλλων Λεμεσού 3-1 (32′ Ντζιμσιτί. 39′ πέν., 59′ πέν. Τσικαουί / 23′ Φάρλεϊ)
Βιγιαρεάλ-Γκλάντμπαχ 2-2 (26′ Βιέτο, 63′ Τσερίσεφ/ 55′ Ράφαελ, 67΄ Χάκα)

2ος
Ελσίνκι-Κοπεγχάγη 2-1 (29΄ Μπα, 90+3 Καντζί / 90′ Νίλσον)
Τορίνο-Μπριζ 0-0

3ος
Αστέρας Τρίπολης-Μπεσίκτας 2-2 (72΄ Μπαράλες, 83′ Πάρα / 15′ Μπα, 61′ πέν. Τόρε)
Τότεναμ-Παρτιζάν 1-0 (49′ Σταμπουλί)

4ος
Άστρα-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0 (50′ Μπουκαρί)
Σέλτικ-Σάλτσμπουργκ 1-3 (30′ Γιόχανσεν / 8′ 13′ Αλαν, 90_2 Κεϊτά)

5ος
Ντιναμό Μόσχας – Παναθηναϊκός 2-1 (55′ αυτ. Τριανταφυλλόπουλος, 61΄ Ιόνοβ / 14΄ Μπεργκ)
Εστορίλ-Αϊντχόφεν 3-2 (Διεκόπη στο 45′)