Η Φιορεντίνα δούλεψε για τον ΠΑΟΚ!\

Η Φιορεντίνα έκανε δώρο στον ΠΑΟΚ, καθώς αν και βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο, άντεξε στην πίεση της Γκενγκάν και πανηγύρισε το «τρίποντο» στη Γαλλία με 2-1, κατακτώντας παράλληλα πρωτιά και πρόκριση!

Οι «βιόλα» προηγήθηκαν πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου με 2-0 χάρη στα γκολ των Μαρίν (6′) και Μπαμπακάρ (13′), ωστόσο, το ματς έγινε θρίλερ στο φινάλε του ημιχρόνου, αλλά και στο δεύτερο.

Η Γκενγκάν κέρδισε πέναλτι κι αποβολή στο 44′ με τον Μπασάντα να ανατρέπει τον Μαρβό και να φεύγει για τα αποδυτήρια! Ο Μποβέ έκανε το 1-2 στο 45′ και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή, όμως δεν τα κατάφεραν, παρότι είχαν ευκαιρίες, δοκάρι κι ένα ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις!

Ετσι λοιπόν, ο ΠΑΟΚ κρατάει την τύχη στα χέρια του, καθώς ισοβαθμεί με την Γκενγκάν στην 2η θέση κι αν τη νικήσει στην Τούμπα με οποιοδήποτε σκορ, παίρνει την πρόκριση για τους «32» του θεσμού!

ΓΚΕΝΓΚΑΝ: Λεσλ, Γιάκομπσεν, Σανκό, Σορμπόν, Κερμπράτ, Ντιαλό, Μποβέ, Ματίς, Πιέ (78′ Σβαρτζ), Γιαταμπαρέ, Μαρβό (90+1′ Τζιρέζ)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ταταρουσάνου, Ρίτσαρντς, Μπασάντα, Τόμοβιτς, Μπαντέι (70′ Αλόνσο), Βάργκας, Ακουιλάνι, Κούρτιτς, Λατσάρι (53′ Κουαδράδο), Μαρίν (52′ Σάβιτς), Μπαμπακάρ

Στα υπόλοιπα ματς, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να αγωνίζεται βασικός για άλλο ένα ματς, η Τράμπζονσπορ νίκησε 3-1 την Μέταλιστ κι απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

Με διπλό μέσα στη Γερμανία, η Εβερτον, που επιβλήθηκε 2-0 της Βόλφσμπουργκ με ισάριθμα γκολ του Μιραλάς, εξασφάλισε πρωτιά και πρόκριση, ενώ στους υπόλοιπους ομίλους γίνεται «σφαγή» και η πρόκριση θα παιχτεί κυριολεκτικά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της 6ηςαγωνιστικής!

Τέλος η Λόκερεν με τον Γιώργο Γκαλίτσιο να αγωνίζεται βασικός σε όλο το ματς, νίκησε 1-0 την Λέγκια Βαρσοβίας, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα.

Τα αποτελέσματα των αγώνων:

7ος όμιλος

Ριέκα – Σταντάρ Λιέγης 2-0 (25′ Μοϊζές, 34′ πεν. Κράμαριτς)

Φέγενοορντ – Σεβίλλη 2-0 (56′ Τούρνστρα, 83′ Ελ Αχμαντί)

8ος όμιλος

Κρασνοντάρ – Λιλ 1-1 (35′ Αρί – 79′ Ρου)

Βόλφσμπουργκ – Έβερτον 0-2 (43′, 75′ Μιραλάς)

9ος όμιλος

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Γιουνγκ Μπόις 1-3 (11′ Σουμά – 9′ πεν. Οαρό, 18′, 63′ Κούμπο)

Σπάρτα Πράγας – Νάπολι 0-0

10ος όμιλος

Ααλμποργκ – Στεάουα Βουκουρεστίου 1-0 (72′ Ενέβολντσεν)

Ντινάμο Κιέβου – Ρίο Άβε 2-0 (53′ Λενς, 77′ Μιγκέλ Βελόζο)

11ος όμιλος

Ντινάμο Μινσκ – ΠΑΟΚ 0-2 (82′ και 88′ Αθανασιάδης)

Γκενγκάν – Φιορεντίνα 1-2 (45′ πεν. Μποβέ – 6′ Μαρίν, 13′ Μπαμπακάρ)

12ος όμιλος

Τράμπζονσπορ – Μεταλίστ 3-1 (36′ Μπελκαλέμ, 87′ Εκιτσί, 90+5′ αυτ. Χοριαϊνόβ – 68′ Γκομένιουκ)

Λόκερεν – Λέγκια 1-0 (7′ Βάνακεν)