Χρυσές Σφαίρες 2015: Οι Νικητές

0

post title

Οι υποψηφιότητες για την 72η απονομή της Χρυσής Σφαίρας ανακοινώθηκαν με λαμπρότητα νωρίς σήμερα το πρωί, στο ξενοδοχείο Beverly Hilton. Κατά την παραδοσιακή τελετή (προ-αυγής) στο Μπέβερλι Χιλς, οι παρουσιάστριες Tina Fey και Amy Poehler ξεκίνησαν την παράσταση κατακεραυνώνοντας με τα πιο δημοφιλή θέματα του Χόλιγουντ: το ‘hacking’ της Sony Pictures, τους ισχυρισμούς για σεξουαλικές επιθέσεις εναντίον του Bill Cosby αλλά και την άνοδο της τηλεόρασης ως πολιτιστική αντίπαλος των ταινιών του σινεμά.

Ακολουθoύν οι υποψηφιότητες και οι νικητές:

Κατηγορία Best Motion Picture, Drama υποψηφιότητες:

  • Boyhood
  • Foxcatcher
  • The Imitation Game
  • Selma
  • The Theory of Everything

Νικητής –  Boyhood

Κατηγορία Best Actress in a Motion Picture, Drama υποψηφιότητες:

  • Julianne Moore (Still Alice)
  • Rosamund Pike (Gone Girl)
  • Reese Witherspoon (Wild)
  • Felicity Jones (The Theory of Everything)
  • Jennifer Aniston (Cake)

Νικήτρια Julianne Moore

Κατηγορία Best Actor in a Motion Picture, Drama υποψηφιότητες:

  • Eddie Redmayne(The Theory of Everything)
  • Steve Carell (Foxcatcher)
  • Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
  • David Oyelowo (Selma)
  • Jake Gyllenhaal (Nightcrawler)

Νικητής Eddie Redmayne

Κατηγορία Best Motion Picture, Musical or Comedy υποψηφιότητες:

  • Into The Woods
  • Birdman
  • The Grand Budapest Hotel
  • St. Vincent
  • Pride

Νικητής The Grand Budapest Hotel

Κατηγορία Best Actress In A Motion Picture, Musical or Comedy υποψηφιότητες:

  • Julianne Moore (Maps To The Stars)
  • Amy Adams (Big Eyes)
  • Emily Blunt (Into The Woods)
  • Helen Mirren (The Hundred Foot Journey)
  • Quvenzhané Wallis (Annie)

Νικήτρια Amy Adams

Κατηγορία Best Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy υποψηφιότητες:

  • Michael Keaton(Birdman)
  • Bill Murray (St. Vincent)
  • Ralph Fiennes (The Grand Budapest Hotel)
  • Christoph Waltz (Big Eyes)
  • Joaquin Phoenix (Inherent Vice)

Νικητής Michael Keaton

Κατηγορία Best Animated Feature Film υποψηφιότητες:

  • The Lego Movie
  • How To Train Your Dragon 2
  • Big Hero 6
  • The Book of Life
  • The Boxtrolls

Νικητής How To Train Your Dragon 2

Κατηγορία Best Foreign Language Film υποψηφιότητες:

  • Ida (Ida)
  • Force Majeure
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • Tangerines
  • Leviathan

Νικητής Leviathan

Κατηγορία Best Supporting Actress in a Motion Picture υποψηφιότητες:

  • Jessica Chastain (A Most Violent Year)
  • Keira Knightley (The Imitation Game)
  • Patricia Arquette (Boyhood)
  • Meryl Streep (Into The Woods)
  • Emma Stone (Birdman)

Νικήτρια Patricia Arquette

Κατηγορία Best Supporting Actor in a Motion Picture υποψηφιότητες:

  • Ethan Hawke (Boyhood)
  • Robert Duvall (The Judge)
  • Edward Norton (Birdman)
  • J.K. Simmons (Whiplash)
  • Mark Ruffalo (Foxcatcher)

Νικητής J.K. Simmons

Κατηγορία Best Director – Motion Picture υποψηφιότητες:

  • Ava DuVernay (Selma)
  • Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
  • Alejandro González Iñárritu (Birdman)
  • David Fincher (Gone Girl)
  • Richard Linklater (Boyhood)

Νικητής Richard Linklater

Κατηγορία Best Screenplay – Motion Picture υποψηφιότητες:

  • Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
  • Gillian Flynn (Gone Girl)
  • Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo (Birdman)
  • Richard Linklater (Boyhood)
  • Graham Moore (The Imitation Game)

Νικητής Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo

Κατηγορία Best Original Score – Motion Picture υποψηφιότητες:

  • Alexandre Desplat (The Imitation Game)
  • Jóhann Jóhannsson (The Theory Of Everything)
  • Trent Reznor, Atticus Ross (Gone Girl)
  • Antonio Sanchez (Birdman)
  • Hans Zimmer (Interstellar)

Νικητής Jóhann Jóhannsson

Κατηγορία Best Original Song – Motion Picture υποψηφιότητες:

  • Big Eyes
  • Selma
  • Noah
  • Annie
  • The Hunger Games: Mockingjay, Part 1

Νικητής Selma

Κατηγορία Best TV Series, Drama υποψηφιότητες:

  • Downton Abbey
  • The Affair
  • Game Of Thrones
  • House of Cards
  • The Good Wife

Νικητής the Affair

Κατηγορία Best Actress in a TV Series, Drama υποψηφιότητες:

  • Viola Davis (How to Get Away With Murder)
  • Claire Danes (Homeland)
  • Julianna Margulies (The Good Wife)
  • Robin Wright (House of Cards)
  • Ruth Wilson (The Affair)

Νικήτρια Ruth Wilson

Κατηγορία Best Actor in a TV Series, Drama υποψηφιότητες:

  • Kevin Spacey (House of Cards)
  • Clive Owen (The Knick)
  • James Spader (The Blacklist)
  • Dominic West (The Affair)
  • Liev Schreiber (Ray Donovan)

Νικητής Kevin Spacey

Κατηγορία Best TV Series, Musical or Comedy υποψηφιότητες:

  • Orange is the New Black
  • Girls
  • Jane the Virgin
  • Transparent
  • Silicon Valley

Νικητής Transparent

Κατηγορία Best Actress in a TV Series, Musical or Comedy υποψηφιότητες:

  • Julia Louis-Dreyfus (Veep)
  • Edie Falco (Nurse Jackie)
  • Gina Rodriguez (Jane The Virgin)
  • Lena Dunham (Girls)
  • Taylor Schilling (Orange is the New Black)

Νικήτρια Gina Rodriguez

Κατηγορία Best Actor in a TV Series, Musical or Comedy υποψηφιότητες:

  • Don Cheadle (House of Lies)
  • William H. Macy (Shameless)
  • Ricky Gervais (Derek)
  • Jeffrey Tambor (Transparent)
  • Louie C.K. (Louie)

Νικητής Jeffrey Tambor

Κατηγορία Best TV Movie or Mini-Series υποψηφιότητες:

  • Olive Kitteridge
  • Fargo
  • The Missing
  • True Detective
  • The Normal Heart

Νικητής Fargo

Κατηγορία Best Actress in a Mini-Series or TV Movie υποψηφιότητες:

  • Jessica Lange (American Horror Story: Freak Show)
  • Maggie Gyllenhaal (The Honorable Woman)
  • Frances McDormand (Olive Kitteridge)
  • Allison Tolman (Fargo)
  • Frances O’Connor (The Missing)

Νικήτρια Maggie Gyllenhaal

Κατηγορία Best Actor in a Mini-Series or TV Movie υποψηφιότητες:

  • Martin Freeman (Fargo)
  • Matthew McConaughey (True Detective)
  • Woody Harrelson (True Detective)
  • Billy Bob Thornton (Fargo)
  • Mark Ruffalo (The Normal Heart)

Νικητής Billy Bob Thornton

Κατηγορία Best Supporting Actress in a Series, Mini-Series or TV Movie υποψηφιότητες:

  • Kathy Bates (American Horror Story: Freak Show)
  • Uzo Aduba (Orange is the New Black)
  • Joanne Froggatt (Downton Abbey)
  • Michelle Monaghan (True Detective)
  • Allison Janney (Mom)

Νικήτρια Joanne Froggatt

Κατηγορία Best Supporting Actor in a Series, Mini-Series or TV Movie υποψηφιότητες:

  • Bill Murray (Olive Kitteridge)
  • Jon Voight (Ray Donovan)
  • Matt Bomer (The Normal Heart)
  • Alan Cumming (The Good Wife)
  • Colin Hanks (Fargo)

Νικητής Matt Bomer

Απάντηση