Σεληνιασμένος ΠΑΟΚ!

0

205212

Μάλλον τον επηρέασε η… Σελήνη! Οι παίκτες του ΠΑΟΚ παίζοντας με το μαχαίρι στα δόντια ανήμερα της πανσελήνου, έκαναν φύλλο και φτερό τη Ντιναμό στην Τιφλίδα (3-0) και εξασφάλισαν από το πρώτο ματς την πρόκρισή τους στους ομίλους του Europa League. Λέο Μάτος, Κρέσπο και Φακούντο Περέιρα οι σκόρερ!

Το ματς

Το αποτέλεσμα είναι πάνω από το θέαμα και ο ΠΑΟΚ φαίνεται πως ακριβώς αυτό είχε στο μυαλό του. Οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς έπαιζαν κλειστά, δεν άφηναν τους γηπεδούχους να παίξουν κάθετα τη μπάλα και προσπαθούσαν σιγά σιγά να… ξεμυτίσουν. Το έκαναν μια φορά στο 19’, κέρδισαν το κόρνερ και ένα λεπτό αργότερα άνοιξαν το σκορ. Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε από τα δεξιά, ο Λέο Μάτος πετάχτηκε και με κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Σκρίμπε, ανοίγοντας το σκορ.

inner

Το γκολ έδειξε να αγχώνει τους Γεωργιανούς, που έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα αλλά κατάφεραν να δημιουργήσουν δύο καλές στιγμές στο 29’ και το 32’, με τους Τζιγκάουρι και Κελίτζε να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Τα εναπομείναντα λεπτά πέρασαν… αναίμακτα για τον ΠΑΟΚ που είχε τον Τζαβέλλα σε πολύ καλό «φεγγάρι», σε αντίθεση με τον Κρέσπο, ο οποίος είχε κακές αντιδράσεις.

inner

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ είχε μια απίστευτη στιγμή να κλειδώσει τη νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση. Ωστόσο, έπειτα από την ωραία συνεργασία των Μάτος, Κλάους και Σάχοφ και την κάθετη του τελευταίου, ο Ροντρίγκες βγήκε απέναντι από τον Σκρίμπε αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο 50’, όμως, ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι, έκανε ο Κρέσπο στο 71ο λεπτό κι ενώ ενδιάμεσα δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο.

inner

Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε άλλο ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Τζαβέλλας έκανε ωραίο τακουνάκι στο ύψος του πρώτου δοκαριού, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Κρέσπο με σουτ από τη μικρή περιοχή έκανε το 2-0, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στον «δικέφαλο του βορρά» και παίρνοντας μια μίνι ρεβάνς για την κακή του απόδοση στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε εκεί και πέτυχε ακόμη ένα γκολ, μετατρέποντας σε πάρτι την αναμέτρηση!

Ο Μπίσεσβαρ έγινε κάτοχος της μπάλας πίσω από το κέντρο, έκανε τρομερή κούρσα και σέντραρε την κατάλληλη στιγμή, με τον Φακούντο Περέιρα στη δεύτερη επαφή του με τη μπάλα, να σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι και να κάνει το 3-0. Το σκορ έμεινε μέχρι το φινάλε, με τους παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς να μετατρέπουν τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.

inner

Ντιναμό Τιφλίδας (Γιουράι Γιάμπαρεκ): Σκρίμπε, Λομπζάνιτζε (58’ Τεβτσάτζε ), Ρενέ Σάντος, Αμισουλασβίλι, Κελίτζε, Παρουνασβίλι, Τσιντσάτζε (70’ Μίκελ Αλβάρο), Τζιγκάουρι, Κιτεϊσβίλι, Τσαντουρισβίλι, Παπουνασβίλι (63’ Ντβαλισβίλι).

Στον πάγκο: Λομάια, Κιρκιτάτζε, Μικελτάτζε, Ζάρια.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάχοφ (68’ Μπίσεσβαρ), Χαρίσης (46’ Κάνιας), Τζάλμα Κάμπος (81’ Φακούντο Περέιρα), Ροντρίγκες, Αθανασιάδης.

Στον πάγκο: Μπρκιτς, Μαλεζάς, Μυστακίδης, Κίτσιου.