Μπεργκ σημαίνει... νίκη! Η Καλλονή άγχωσε τον Παναθηναϊκό

Ο Άντριου Χογκ κατέβασε.. ρολά, η άμυνα της Καλλονής ήταν όπως την έχουμε συνηθίσει, αλλά στη μοναδική στιγμή που λάθεψε ο Μάρκους Μπεργκ την “τιμώρησε” Δύσκολη νίκη (1-0) για τον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο με τέρμα στο 78′ – Ακυρώθηκαν σωστά δυο γκολ του Σουηδού φορ, που ζήτησε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Καλλονή να πλησιάζει με σχετική ευκολία τα καρέ του Στιλ, αλλά τον Παναθηναϊκό να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης από το 10′ και μετά, να πιέζει για το γκολ και να ζητά πέναλτι στο 11′, όταν ο Τσαμπούρης τράβηξε από τη φανέλα τον Μπεργκ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γιάχος θεώρησε ότι δεν υπήρχε παράβαση

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση, ψάχνοντας το γκολ, στο 19′ ο Χογκ έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Πράνιτς, ενώ στο 25′ το διαγώνιο σουτ του Μπούρμπου πέρασε δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Η… πολιορκία των “πρασίνων” στα καρέ της ομάδας της Μυτιλήνης δεν καρποφόρησε, αφού η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Βλάχου ήταν υποδειγματική. Το 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Σίλντενφελντ να μην μπορεί από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από σουτ του Πράνιτς

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει με επιθετικές διαθέσεις και να πετυχαίνει δυο γκολ (47′, 48′) με τον Μάρκους Μπεργκ, τα οποία ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ. Πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις, η Καλλονή περιορίστηκε στο μέρος του γηπέδου όπου αμύνθηκε σθεναρά, ενώ είχε σε μεγάλη βραδιά τον Χογκ, που στο 62′ σταμάτησε δυο φορές τον Μπεργκ από το να ανοίξει το σκορ.

Ο Αναστασίου πέρασε στον αγώνα και τον Ατζαγκούν, προκειμένου να βελτιώσει την ομάδα του μεσοεπιθετικά (δεξί μπακ τοποθετήθηκε ο Ζέκα), αλλά παράλληλα δημιουργήθηκαν και ανοιχτοί χώροι για τους νησιώτες. Τελικά, στο 78′ ο Καρέλης έβγαλε την μπαλιά, ο Μπεργκ εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα στην άμυνα της Καλλονής και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να πιέσουν για να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε το βαθμό, αλλά δεν κατάφεραν να φτιάξουν κάποια αξιόλογη φάση. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός έφτασε μια… ανάσα από το 2-0 στο 909+3′, αλλά ο Καρέλης ηττήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Χογκ.