Ηττα για τον Ολυμπιακό στο πρώτο φιλικό – Δοκάρι ο Χάρα

0

CHARA_529_355

Ο Ολυμπιακός έχασε 1-0 στο πρώτο του φετινό φιλικό με τηνΝτούκλα Πράγας, η οποία έως τώρα έχει δώσει επτά φιλικά ματς και για λογαριασμό της σκόραρε στο 87′ ο Γιούρεντιτς.

Ασφαλές συμπέρασμα δεν εξάγεται από την πρώτη κιόλας παρουσία του Ολυμπιακού, που είχε ευκαιρίες με σημαντικότερη όλων το οριζόντιο δοκάρι του Χάρα στο α’ ημίχρονο.

Ως αμυντικοί χαφ αγωνίστηκαν οι Μπουχαλάκης και Ζντιέλαρ και μπροστά τους εναλλάσσονταν ο Τσόρι και ο Χάρα ως δεκάρια και αριστερά παίζοντας εναλλάξ στους ρόλους αυτούς… Δεξιά ήταν ο Φορτούνης και φουνταριστός ο Πουλίδο.

Ο Χάρα δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 2′ και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ ο ίδιος στο 35′ μετά τη συνεργασία του Σαλίνο και του Φουρτούνη είχε οριζόντιο δοκάρι με σουτ.

Ο αγώνας φυσικά δεν ήταν τόσο ποιοτικός, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο… Ωστόσο, η αδράνεια που είχε προκληθεί στην άμυνα του Ολυμπιακού έφερε το γκολ της αντιπάλου του στο 87′ όταν ο Γιούρεντιτς βρέθηκε απέναντι στον Λόρια, το οποίο άδειασε με προσποίηση και πλάσαρε εύστοχα

ΓΚΟΛ: 87′ Γιούρεντιτς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (α’ ημίχρονο):
Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Σιόβας, Αυλωνίτης, Ζντιέλαρ, Μπουχαλάκης, Ντομίνγκες, Φορτούνης, Χάρα, Πουλίδο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (β’ ημίχρονο): Λόρια, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Μπουχαλάκης (66′ Λάτσι), Γιαταμπαρέ, Φουστέρ, Κολοβός, Φορτούνης (63′ Γιαννιώτας), Πουλίδο (83′ Ολαϊτάν).