Europa league

Οι δύο ομάδες θα μάθουν τον αντίπαλο τους στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League – Το ίδιο ισχύει και για τον ΠΑΣ, αρκεί να ολοκληρώσει το έργο του κόντρα την Νορβηγική Οντ – Ο ΠΑΟ είναι στους ισχυρούς, ενώ ΑΕΚ και ΠΑΣ στους αδύναμους

Χθες διεξήχθησαν οι πρώτοι αγώνες του Β’ γύρου του Europa League (με τον ΠΑΣ Γιάννινα να διαλύει με 3-0 την Νορβηγική Οντ Γκρένλαντ), ωστόσο σήμερα το μεσημέρι (14:00) θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για την ανάδειξη των ζευγαριών του Γ’ γύρου.

Εκεί όπου όλα δείχνουν ότι θα έχουμε τρεις εκπροσώπους, καθώς μετά τους Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ο ΠΑΣ θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να μείνει εκτός. Εφόσον προκριθεί ο ΠΑΣ, τότε μαζί με την ΑΕΚ θα βρίσκονται στο γκρουπ των αδύναμων, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που σ’ αυτή την κλήρωση θα είναι στους ισχυρούς.

Ουσιαστικά οι ελληνικές ομάδες θα έχουν μία πρώτη εντύπωση για τους πιθανούς αντιπάλους που θα προκύψουν ή για τα ζευγάρια από τα οποία θα προκύψουν οι αντίπαλοι νωρίτερα το πρωί (λίγο μετά τις 11:00), με δεδομένο πως θα σχηματιστούν πέντε υπογκρούπ, το πρώτο με πέντε ισχυρούς και πέντε ανίσχυρους και τα υπόλοιπα τέσσερα με έξι δυνατούς και ανίσχυρους.

Οι πιθανοί αντίπαλοι του Παναθηναϊκού:
Ολεκσάντρια (Ουκρανία)
Λουκέρνη (Ελβετία)
Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (Τουρκία)
Χεράκλες (Ολλανδία)
Παντούρι (Ρουμανία)
Βιτορούλ (Ρουμανία)
Γκρασχόπερ (Ελβετία) ή ΚR Ρέικιαβικ (Iσλανδία)
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) ή Σκέντιγια (ΠΓΔΜ)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Κλίφτονβιλ (Βόρειος Ιρλανδία)
ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) ή Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Γιελγκάβα (Λετονία)
Βιντεότον (Ουγγαρία) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
Βοϊβοντίνα (Σερβία) ή Κόνας Κουέι (Ουαλία)
Στρόμσγκοντσετ (Νορβηγία) ή Σοντερίσκε (Δανία)
Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) ή Ντομζάλε (Σλοβενία)
Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) ή Σιράκ (Αρμενία)
Μπρέντμπι (Δανία) ή Χιμπέρνιαν (Σκωτία)
Οσμάνλισπορ (Τουρκία) ή Ζίμπρου (Μολδαβία)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) ή Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)
Γκέτεμποργκ (Σουηδία) ή Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία)
Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) ή Τορπέντο Ζόντινο (Λευκορωσία)
Χαρτς (Σκωτία) ή Μπιρκιρκάρα (Μάλτα)
Βέντσπιλς (Λετονία) ή Αμπερντίν (Σκωτία)
Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) ή Καπάζ (Αζερμπαϊτζάν)
Χάκεν (Σουηδία) ή Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)
Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) ή Ροβάνιεμι (Φινλανδία)
Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) ή ΜΤΚ Βουδαπέστης (Ουγγαρία)

Οι πιθανοί αντίπαλοι της ΑΕΚ και τους ΠΑΣ Γιάννινα:
Άλκμααρ (Ολλανδία)
Λιλ (Γαλλία)
Σεντ Ετιέν (Γαλλία)
Γάνδη (Βέλγιο)
Κρασνοντάρ (Ρωσία)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)
Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)
Γουέστ Χαμ (Αγγλία)
Χέρτα (Γερμανία)
Ριέκα (Κροατία)
Σασουόλο (Ιταλία)
Ρίο Άβε (Πορτογαλία)
Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)
Αρόουκα (Πορτογαλία)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)
Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)
Παρτίζαν (Σερβία) ή Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) ή Νόμε Κάλιου (Εσθονία)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) ή Κουκέσι (Αλβανία)
Μπέροε (Βουλγαρία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία)
Μίντιλαντ (Δανία) ή Βαντούζ (Λίχτενσταϊν)
Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Λέφσκι Σόφια (Βουλγαρία)
Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) ή Ομόνοια (Κύπρος)
Καϊράτ (Καζακστάν) ή Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Ιάσι (Ρουμανία) ή Χάιντουκ (Κροατία)
Γκενκ (Βέλγιο) ή Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο)
Οι αναμετρήσεις του 3ου προκριματικού είναι προγραμματισμένες για τις 28 Ιουλίου και τις 4 Αυγούστου.