image

Με στοχευμένο σέρβις και αποτελεσματικό μπλοκ  ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Παναχαϊκής και να την νικήσει με 3-1 σετ στα πλαίσια της  18ης αγωνιστικής  της Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Στο πρώτο σετ  ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 16-11στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και εμφανίστηκαν τα γνωστά κενά διαστήματα του Παμβοχαϊκού που έδωσαν στην Παναχαϊκή την δυνατότητα να γυρίσει το «παιχνίδι» και να κατακτήσει το πρώτο σετ στα «πέναλτι» μετά από χαμένο σέρβις του Van doorn και άουτ πλασέ του kaio με 27-29.
To δεύτερο σετ ξεκίνησε με δυο μπλοκ του Van doorn ,και στο 2-1 έγινε η «φάση του αγώνα» οι Πατρινοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα για μια φάση στον Α’ Διαιτητή (πέρασμα Rodrigo στο αντίπαλο τερέν)το οποίο δεν σφυρίχτηκε και είχε σαν αποτέλεσμα την κόκκινη κάρτα στον Νίκο Ρουμελιώτη ,και κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Πάγκο της Παναχαϊκής.
Αυτή η φάση πείσμωσε την ομάδα της Παναχαϊκής η οποία διατηρούσε προβάδισμα 1-2 πόντων έως το 13-15,καπου εκεί όμως δυο σερί των Δημητριάδη και του Van doorn από την γραμμή του σέρβις άλλαξαν την εικόνα του σετ  και έδωσαν το προβάδισμα  με 17-15 και 23-19 στην ομάδα του Παμβοχαϊκού  η οποία και πήρε το σετ με 25-21 για το 1-1 .
Μεγάλη μάχη και γκραν γκινιολ φινάλε επεφύλασσε το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 13-4 και 16-10 αλλά η Παναχαϊκή κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει σε 23-23,όμως πιο ψύχραιμός και τυχερός στάθηκε ο Παμβοχαϊκός ο οποίος κατέκτησε το σετ με 26-24 και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ.
Το σετ κρίθηκε από  μπλοκ μέσα σε επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη, το οποίο όμως ο επόπτης είδε σαν μπλοκ αουτ, αλλά ο Ά Διαιτητής είδε μέσα και το έδειξε.

image

Και αυτή η φάση ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων ,η οποία είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτεί κόκκινη κάρτα Μ Ρουμελιώτης και το τέταρτο σετ να ξεκινήσει με 1-0 υπερ του Παμβοχαϊκού.(Αξίζει να σημειωθεί η στάση του παίκτη των φιλοξενούμενων κου Ντονά που επί αρκετή ώρα χειροκροτούσε ειρωνικά τον Α΄ Διαιτητή και πέρασε ατιμώρητη αυτή η κινηση του.)
Στο τέταρτο σετ ,οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 8-7 ,στο σημείο εκείνο  πάλι ένα σερί του Δημητριάδη  από την γραμμή του σέρβις ,έβαλε δύσκολα στην υποδοχή της Παναχαϊκής ,και το σκορ έγινε  12-7 και 16-12.
Ο Παμβοχαϊκός έδειχνε ικανός χωρίς άλλες περιπέτειες να τελειώσει το σετ και το παιχνίδι ,όμως λογάριαζε χωρίς τον Τόρρες που με ένα δικό του σερι από την γραμμή του σέρβις έκανε το 19-15, 19-18 ,όμως δύο μπλοκ από Rodrigo και Van doorn ,και δύο επιθέσεις από τον Rodrigo έκαναν το 19-18 ,24-18,και στο σέρβις  πήγε ο Πελεκούδας  το οποίο κατευθύνθηκε προς τον Μ. Ρουμελίωτη, ο οποίος έκανε μια πρωτοφανή κίνηση για έμπειρο αθλητή ,αντί για υποδοχή με τα χέρια «έκανε
υποδοχή με το κεφάλι» και έστειλε την μπάλα στην κερκίδα ,και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 25-18,και το 3-1 στα σετ.
Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-11, 17-21, 27-29
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-21
3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-17, 26-24
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-18

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (27-29, 25-21, 26-24, 25-18) σε 118΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (3/3 επ), Γκρόενβλεντ 15 (9/22 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ – 41% άριστες), Βαν Ντορν 14 (4/12 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Ροντρίγκο 20 (17/37 επ, 3 άσσοι, 70% υπ – 50% άριστες), Πελεκούδας 9 (6/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 16 (15/40 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 59% υπ – 43% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 9 (9/26 επ, 45% υπ – 25% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Τόρρες 11 (4/12 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 21 (19/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (10/23 επ, 44% υπ – 11% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ – 24% άριστες), Ντονάς 1 (1/2 επ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος 1 (1/2 επ, 50% υπ – 50% άριστες), Κωστόπουλος.
Δηλώσεις:
Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας: «Αν και νικηφόρο το αποτέλεσμα εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας ,αν και είμαι μόνο 10 ημέρες στην ομάδα ζητώ κάποια πράγματα που πρέπει να γίνονται ,σήμερα έμεινα ευχαριστημένος μόνο από τον Rodrigo.
Σίγουρα με τον καιρό θα φτιάξουν όλα είτε θέλουν είτε όχι, ξανατονίζω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση δεν με νοιάζει η νίκη .
Στο πρώτο σετ το σκορ έπρεπε να ήταν 25 -15 υπέρ μας και παρόλα αυτά το χάσαμε, θεωρώ πως με την προπόνηση και την σοβαρότητα η αυτοσυγκέντρωση θα ανέβει και θα παίξουμε καλύτερα στα επόμενα παιχνίδια.
Θεωρώ ότι  το πρόβλημα της ομάδας είναι η αυτοσυγκέντρωση και αυτό οφείλετε στο ότι η ομάδα δεν έκανε σε στόχο προπόνηση.
Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Νικήτας Εφραιμίδης δήλωσε: «Περιμέναμε να γίνει ένα δύσκολο παιχνίδι ,όπως και έγινε καθώς η Παναχαϊκή είναι ενισχυμένη και παίζει καλύτερο βόλεϊ  στον δεύτερο γύρο. Εμείς σήμερα είχαμε πολύ κάλο σέρβις και λειτούργησε καλά το μπλοκ – άμυνα  που μας έδωσε την νίκη.
Παρόλα αυτά είδαμε ότι η ομάδα μας είχε πάλι πολλά κενά διαστήματα.
Πιστεύω ότι η ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης ,αλλά υπάρχουν πολλά περιθώρια τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο.
Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι εντος έδρας με τον  Εθνικό  το οποίο είναι κομβικό για την καλή πορεία που θέλουμε  να έχουμε.

Ο ακραίος της Παναχαϊκής Μιχ. Σαρικεϊσογλού: Εμείς κάναμε την προσπάθεια μας αλλά πέσαμε πάνω σε ένα καλό Παμβοχαϊκό, μακραν τον  καλύτερο των τελευταίων αγωνιστικών.