Ελλαδάρα μπασκετάρα!

0

ImageHandler (28)

Μια ομάδα που έχει… κατηγορηθεί για το μπάσκετ που παίζει, παρέδωσε σεμινάρια κόντρα σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Η Εθνική Εφήβων «διέλυσε» την Τουρκία (77-54) και κρατάει την πρόκριση στους «8» στα χέρια της. Εξαιρετική η άμυνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, σούπερ στην επίθεση οι Παπαγιάννης-Χαραλαμπόπουλος.

Ρόλο οδηγού της αναμέτρησης πήρε η «γαλανόλευκη» από τα πρώτα λεπτά (2-10 στο 5′), έχοντας τον Γιώργο Παπαγιάννη «ζεστό» σε άμυνα και επίθεση. Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Εθνικής προβλημάτισε τους Τούρκους, οι οποίοι ήταν πολύ άστοχοι (3/16 σουτ στο 10′) και η Ελλάδα έκλεισε το δεκάλεπτο με +12 (8-20).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έλεγξαν τα ριμπάουντ, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ. Μάλιστα, το τρίποντο του Διονύση Σκουλίδα στο 16′ εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (20-38 στο 16′) με το κοινό στο Βόλο να… ξεσηκώνεται. Νωρίτερα, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε δώσει μια απίστευτη ασίστ, βγαλμένη από το ΝΒΑ! Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο (6π., 7ρ., 9ασ.) και η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να δείχνει: 24-42. Άφαντος στο πρώτο ημίχρονο ο σταρ των Τούρκων, Φουρκάν Κορκμάζ, τον οποίον μάρκαρε ο Σκουλίδας αποτελεσματικά.

Ασταμάτητη! Καμία κόπωση δεν έδειξε στην Εθνική Ομάδα, η οποία έτρεχε με… 300 και έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Κράτησε τη «σφιχτή άμυνα», είχε ενέργεια, πήρε δύναμη από τον κόσμο και επέβαλε τον ρυθμό της (37-63 στο 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Παπαγιάννη (15π., 12ρ.) και Χαραλαμπόπουλο (15π., 8ρ., 12ασ.) να οδηγούν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Το ελληνικό… σόου συνεχίστηκε, η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (37-67 στο 32′) και η ελληνική άμυνα ήταν συγκλονιστική, με τους Τούρκους να σουτάρουν με κάκιστα ποσοστά έξω από τα 6,75μ. (1/20 στο 33′)! Μάλιστα, οι παίκτες της εθνικής Τουρκίας έκαναν μερικά σκληρά φάουλ στο τέλος και τα… αίματα άναψαν. Ωστόσο, δεν δόθηκε συνέχεια σε όλο αυτό. Η Ελλάδα κοιτούσε μόνο την νίκη, που ήταν και ο αρχικός της στόχος και έφτασε σε αυτήν (54-77). Πέραν των «Χαραλαμπό» και «Παπα», πάρα πολύ καλό παιχνίδι έκαναν κόντρα στους Τούρκους και ο Διονύσης Σκουλίδας με τον Βασίλη Μουράτο. Το ματς της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης ήταν δίχως αμφιβολία το καλύτερο του γκαρντ του Ολυμπιακού που έτρεχε… πάνω-κάτω, ήταν εύστοχος και είχε καθαρό μυαλό.

Πλέον, η Εθνική κρατάει την τύχη της στα χέρια της. Αν κερδίσει τους Ρώσους την Τετάρτη (29/7) είναι 100% στους «8» δίχως να την νοιάζει τι θα γίνει στα άλλα ματς. Αν ηττηθεί από την Ρωσία, θα θέλει νίκη της Βοσνίας επί της Ιταλίας για να συνεχίσει στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U18.

Ο MVP: Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Ο 18χρονος φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για 28 σερί λεπτά, έβαλε 15 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ και ήταν βγαλμένος από τα όνειρα των Ελλήνων μπασκετόφιλων.

Ο Σκληρός: Γιώργος Παπαγιάννης, Διονύσης Σκουλίδας και Βασίλης Μουράτος ήταν οι… τρεις σωματοφύλακες της Εθνικής που έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση, δίνοντας παράλληλα πολλές λύσεις στην άμυνα. Ο «Πάπα» έκρυβε την μπασκέτα, ο Σκουλίδας έπαιζε σκυλιασμένη άμυνα πάνω στον Κορκμάζ και ο γκαρντ του Ολυμπιακού έτρεχε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ για κάθε μπάλα.

Ο Αόρατος: Ο Φουρκάν Κορκμάζ. Ο σταρ των Τούρκων ήταν εξαφανισμένος, ο Σκουλίδας με τον Λούντζη έπαιξαν απίστευτη άμυνα πάνω του και έμεινε σε… ρηχά νερά (2π., 4ασ.).

Η Στιγμή: Η… no look πάσα του Χαραλαμπόπουλου στον Λούντζη. Η ασίστ του «Χαραλαμπό» έκανε τον γύρο του διαδικτύου! Τρομερή φάση βγαλμένη από το ΝΒΑ από τον νεαρό άσο. Και βέβαια, η αφιέρωση στον «μικρό φίλο» της Εθνικής με τα κινητικά προβλήματα ήταν και πάλι συγκινητική.

Η Γκέλα: Τα σκληρά, σχεδόν αντιαθλητικά, φάουλ των Τούρκων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν υπήρχε λόγος…

Οι Στρατηγοί: Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου παρέταξε την ομάδα με μοναδικό στόχο να «κλειδώσει» τους Τούρκους. Και το κατάφερε! Η Ελλάδα έπαιξε απίστευτη άμυνα, έτρεξε το γήπεδο, έβαλε εύκολα καλάθια, δημιούργησε και έκανε χωρίς αμφιβολία το καλύτερό της παιχνίδι σε αυτό το τουρνουά. Ο ομόλογός του στον τουρκικό πάγκο έμοιαζε μπερδεμένος, επέμεινε στα τρίποντα, ενώ ξεκάθαρα δεν του έβγαινε και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Κορκμάζ.

Η Διαιτησία: Δεν επηρέασαν την εξέλιξη του παιχνιδιού οι διαιτητές, που είχαν εύκολο έργο.

Η εξέδρα: Γεμάτο και πάλι το κλειστό στο Βόλο που αποθέωσε τους διεθνείς και δεν σταμάτησε λεπτό να το τραγουδάει. Και πώς να το κάνει άλλωστε, όταν η Εθνική έπαιζε… μπασκετάρα;