Champions League: Εύκολη πρόκριση για την Πόρτο κόντρα στη Βασιλεία

0

ImageHandler (3)

Με πανέμορφα γκολ οι «δράκοι» σφράγισαν τη συνέχεια της παρουσίας τους στη διοργάνωση

Η Πόρτο δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο «Ντραγκάο» απέναντι στη Βασιλεία, της οποίας επικράτησε εύκολα 4-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, σε συνδυασμό με την ισοπαλία (1-1) του πρώτου αγώνα στο «Σεντ Γιάκομπς Παρκ».

Στο 14΄ ο Μπραχίμι άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Ντανίλο συγκρούστηκε με τον Φαμπιάνο, τραυματίστηκε και αποχώρησε από το «Ντραγκάο» σε φορείο και με κολάρο. Η Πόρτο έφτασε στο 2-0 στο 47΄ με τον Ερέρα, ενώ στο 56΄ ο Κασεμίρο «έγραψε» το 3-0 με φάουλ από περίπου 30 μέτρα (!), για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 ο Αμπουμπακάρ στο 75ο λεπτό, κι ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σάμουελ.