image

Με μεγάλους πρωταγωνιστές , τους ακραίους στην επίθεση αλλά και στην άμυνα τον Καναδό Groenveld (75% ποσοστό ευστοχίας) τον Βραζιλιάνο Rodrigo(55% ποσοστό ευστοχίας ) και τον Πελεκούδα (75% ποσοστό ευστοχίας) τον Καναδό Daniel jvd (67% ποσοστό ευστοχίας)από το κέντρο ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ για την 12η αγωνιστική και ισοβαθμεί μαζί του με 23 βαθμούς ,αλλά καταλαμβάνει την 4η θέση λόγο της σημερινής του νίκης.

image

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 6-8 ωστόσο στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός με βελτίωση στην άμυνα και με αποτελεσματικές επιθέσεις από τους rodrigo και groenveld έκανε το 16-11 και το το 18-13… ,κάπου εκεί όμως ο Π.α.ο.κ με μπροστάρη τον Πέτρογλου(που ήταν και ο κορυφαίος του Π.α.ο.κ) από την γραμμή του σέρβις , κατάφερε να μειώσει σε 18-17 ,όμως η ομάδα μας έδειξέ σοβαρότητα και κατάφερε να διατηρήσει το μικρό προβάδισμα και να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25 -23.
Μόνο στο δεύτερο σετ ο Π.α.ο.κ έβγαλε όλη την αντίδραση που είχε για αυτό το μάτς και με τον Πέτρογλου, Τακουρίδη και Γκεοργκιεφ (που τελείωσε τον αγώνα με 6/6 επιθέσεις)είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλο το σετ, δεν
απειλήθηκε ποτέ από την ομάδα του Παμβοχαϊκού και έτσι το κατέκτησε ευκολά με 25-20.
Το τρίτο σετ ήταν το κλειδί για το που θα γύρει η πλάστιγγα ,καθώς οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 16-16.
Κάπου εκεί o Rodrigo ξαναπήρε το «όπλο» του και από το 16-16 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 20-16 ,μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Π.α.ο.κ κάνοντας εύκολα το 25-20 και το 2-1 στα σετ.

image

Στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά, και ο Π.α.ο.κ φάνηκε να μην έχει ενέργεια και δυνάμεις κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Παμβοχαϊκός και προηγήθηκε με 8-3 , 11-5 και 16-8, ο Π.α.ο.κ προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα για να ισοφαρίσει στα σέτ αλλά ο Παμβοχαϊκός κράτησε την διαφορά και στο τέλος επικράτησε με το 25-20 στο τέταρτο σετ και πανηγύρισε το 3-1 και τη μεγάλη αυτή νίκη.
Από την ομάδα του Παμβοχαϊκού, όπως είπαμε ξεχώρισαν ο Daniel groenveld , o Rodrigo leadro ο Παναγιώτης Πελεκούδας και ο Daniel jvd αλλά και ο Δημητριάδης που μοίρασε το παιχνίδι καλά , επωφελούμενος της καλής υποδοχής
Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Πέτρος Πέτρογλου, Γιαννής Τακουρίδης και ο Γκεοργκίεφ ,υστέρησαν ο Σεπέδα και ο Χιμένεθ προφανώς επηρεασμένοι από το ταξίδι της επιστροφής τους λόγου του Προολυμπιακού τουρνουά που συμμετείχαν.

Διαιτητές: Βουδούρης – Νικολόπουλος

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 16-11, 21-19, 25-23
2ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-16, 25-20

• Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 20-25, 25-20, 25-20)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (1/3 επ), Γκρόνβελντ 16 (15/20 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 33% άριστες), Βαν Ντορν 10 (6/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 22 (17/31, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 58% υπ -42% άριστες), Πελεκούδας 10 (9/12 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 10 (9/23 επ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ, 61% υπ -50% άριστες), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Παναγιωτάρας.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 11 (8/15 επ, 3 μπλοκ, 43% υπ – 19% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 15 (13/30 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 8 (6/6 επ, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 14 (10/16 επ, 4 άσσοι, 77% υπ -62% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ -33% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.
Δηλώσεις.
Γιώργος Χριστόπουλος (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, κάναμε μια σπουδαία και καθαρή νίκη ήμασταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι και σε όλους τους τομείς.
Αυτή η νίκη μας δίνει κουράγιο και μας τροφοδοτεί με αυτοπεποίθηση και ενέργεια για την δύσκολη συνέχεια.
Παρόλο τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.(Η επιστροφή του Παπαδόπουλου στις ΗΠΑ και του Παναγιωτάρα που στρατεύεται) πιστεύω ότι είμαστε σε πολύ καλό δρόμο, και κατάσταση και περισσότερο από ότι πιστεύαμε στην αρχή του πρωταθλήματος.
Ευχαριστούμε τους φίλους μας για τη στήριξη στην ομάδα και τους ανταποδώσαμε μία μεγάλη νίκη».
Μανώλης Δημητριάδης(Αρχηγός Παμβοχαϊκού):Πολύ μεγάλη νίκη επι του νταμπλούχου Π.α.ο.κ η σημερινή , η ομάδα έπαιξε πάρα πολύ καλά σήμερα, (ίσως έκανε το καλύτερο της παιχνίδι μέχρι στιγμής) και έδειξε ότι το ήθελε πάρα πολύ το παιχνίδι, και τελικά πήραμε αυτό που μας άξιζε ένα καθαρό τρίποντο.
Χαλαρώνουμε και χαιρόμαστε την σημερινή νίκη ,και από αύριο συνεχίζουμε συγκεντρωμένοι και με σοβαρότητα την προετοιμασία για το επόμενο δύσκολο παιχνίδι με την Κηφισιά.
Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε και μας συμπαραστάθηκε, και χάρηκε την σημερινή μας νίκη ,και τον καλώ να έρθει και στα επόμενα παιχνίδια.
Γιάννης Τακουρίδης (ΠΑΟΚ) :Η ομάδα του Παμβοχαϊκού έπαιξε πάρα πολύ καλά σήμερα και ιδιαίτερα στην επίθεση ,εμείς από την πλευρά μας δεν μπήκαμε συγκεντρωμένοι και δυνατά στο παιχνίδι εκτός ίσως του δεύτερου σετ, και δεν μπορέσαμε ουσιαστικά να ανατρέψουμε την κατάσταση.
Στην ερώτηση αν για την σημερινή ήττα φταίει η μεγάλη διακοπή αλλά και η απουσία των δύο κουβανών σε συνδυασμό με την αργή τους επιστροφή ,μας απάντησε πώς πολλά μπορούν να ειπωθούν ,αλλά η ομάδα μας δούλεψε πολύ στην διακοπή και προετοιμάστηκε κατάλληλα με όσους ήταν παρόντες για αυτό το παιχνίδι ,αλλά τελικώς δεν τα καταφέραμε.
Για την συνέχεια του Π.α.ο.κ στο πρωτάθλημα δήλωσε πως είναι πολύ δύσκολη ,αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσουν να δουλεύουν για να βελτιωθούν και να μπορέσουν να διεκδικήσουν ξανά τους στόχους τους.