Τεζα τα Παοκια!!!

0

Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη! Ούτε η ισοφάριση στο 96’ του έσωσε βαθμό, καθώς ο Ιγκλέσιας στο 97’ χάρισε χρυσό τρίποντο (3-2) σε Αστέρα και δώρο σε ΑΕΚ-Ολυμπιακό!

Πολύ μέτριο το θέαμα στο “Θ.Κολοκοτρώνης”, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν αρκετά “νωθρά” στο παιχνίδι τους. Σε μια αναμέτρηση σε χαμηλό τέμπο, ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, με τον Αστέρα να ψάχνει γκολ στον αιφνιδιασμό.

Σε αντίθεση με προηγούμενες αναμετρήσεις του, ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά και να πατήσει την περιοχή του Αστέρα, κάτι που έδειχνε να “κουμπώνει” άψογα σε πρώτη φάση στο παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίοι με ιδανική ανάπτυξη έφτασαν στο πολυπόθητο γκολ.

“Αιφνιδιασμός” με Κυριακόπουλο

Μετά από δυο… υποψίες ευκαιριών, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη στο 2΄ που έδιωξε με υπερένταση ο Πασχαλάκης και την κεφαλιά του Μανιά στο 14΄, οι Αρκάδες “σόκαραν” τον ΠΑΟΚ στο 17′ όταν ο Τσιλιανίδης έκανε την παράλληλη, ο Τόνσο την άφησε να περάσει, έχοντας τραβήξει πάνω του δυο παίκτες και η μπάλα έφτασε στον Κυριακόπουλο, ο οποίος εντελώς ολομόναχος και με το αριστερό νίκησε τον πορτιέρε του Δικεφάλου για το 1-0.

Για πρώτη φορά από την 11η αγωνιστική και το ματς με τον Ατρόμητο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και κλήθηκε να διαχειριστεί το προβάδισμα του αντιπάλου του, με τους “ασπρόμαυρους” να δείχνουν επηρεασμένοι και χωρίς καθαρό μυαλό στην τελική πάσα, όπως φάνηκε και από τις πρωτοβουλίες που πήραν Κάμπος και Πέλκας.

Έμπνευση Μακ, γκολ Κάμπος

Παρά την προβληματική του εικόνα και τις στιγμές ολιγωρίας που είχαν στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σταδιακά να βρίσκουν τα πατήματά τους, θέλοντας να βρουν το γκολ της ισοφάρισης πριν την εκπνοή του α΄ημιχρόνου. Και αυτό επετεύχθη στο 37′ χάρη στην ατομική ποιοτική ενέργεια του Μακ, ο οποίος “σέρβιρε”… έτοιμο γκολ για τον Κάμπος, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ξανά μπροστά ο Αστέρας, στο… κυνήγι ο ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς στο πρώτο, ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε εκ νέου, αναγκάζοντας τον Δικέφαλο να μπει στο ρόλο του “κυνηγού” … πληρώνοντας την αστάθειά του μεσοαμυντικά. Στο 53΄ο σκόρερ του πρώτου τέρματος για τους Αρκάδες έγινε ο δημιουργός του δεύτερου, σεντράροντας από τα αριστερά, με τον Μανιά να παίρνει την κεφαλιά από τον Κρέσπο, τη μπάλα να πηγαίνει στο δεύτερο δοκάρι και τον Τόνσο με κοντινή προβολή να γράφει το 2-1.

Ανακάτεμα της τράπουλας

Με το δείκτη του σκορ στο 2-1, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Μπίσεσβαρ και απέσυρε τον Μακ στο 57′ . Από την πλευρά του και ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε αλλαγές και ανακάτεμα της τράπουλας, αποσύροντας τον Κυριακόπουλο, με τον Ντουντού να παίρνει θέση στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τον Τόνσο να μετατοπίζεται στην αριστερή πτέρυγα των γηπεδούχων.

Όλα για όλα από τον Λουτσέσκου

Είκοσι περίπου λεπτά πριν το 90λεπτο, ο Ρουμάνος τεχνικός, θέλοντας να τα παίξει όλα για όλα, πέρασε σε ρόλο εξτρέμ τον Βιεϊρίνια, ρίχνοντας στο αριστερό άκρο της άμυνας τον Αζεβέδο, ο οποίος πέρασε στη θέση του Σάκχοφ ενώ ο Πέλκας οπισθοχώρησε ως παρτενέρ του Μαουρίσιο. Ο Μπίσεσβαρ ανέλαβε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Πρίγιοβιτς.

Πασχαλάκης vs Αθανασιάδη

Παρά τις όποιες αλλαγές, η μεγάλη ευκαιρία στο 75΄ ανήκε στον Αστέρα, όταν ο Ντουντού από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε το σουτ, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή απόκρουση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, “ήρωας” για την Τρίπολη ντύθηκε ο Αθανασιάδης, ο οποίος είπε “όχι” δυο φορές στον ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα στους Πρίγιοβιτς και Βαρέλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Η φάση που σήκωσε “θύελλα” διαμαρτυριών

Όσο το παιχνίδι όδευε προς την ολοκλήρωσή του, τόσο αυξανόταν η ένταση. Στο 79΄ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Βαρέλα, ο οποίος καλυπτόταν, έρχεται από την πλάτη της άμυνας, σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ στον Μαουρίσιο, προκαλώντας την “‘έκρηξη” των ανθρώπων του ΠΑΟΚ.

Απίστευτο φινάλε!

Όσα δεν έγιναν στο α΄ημίχρονο, έγιναν μαζεμένα στο τέλος ή για την ακρίβεια στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Στο 96΄ο Πρίγιοβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι λόγω της ανατροπής από τον Ιγκλέσιας, ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά το χαμόγελο των παικτών του ΠΑΟΚ “πάγωσε” στο αμέσως επόμενο λεπτό από τον “μοιραίο” της προηγούμενης φάσης, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Τα πλάνα των προπονητών:

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης ο Σάββας Παντελίδης, με τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια, τον Μανώλη Μπέρτο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Κώστα Γιαννούλη στα αριστερά και τους Πασαλίδη-Τριανταφυλλόπουλο ως κεντρικούς αμυντικούς.

Το δίδυμο των αμυντικών χαφ αποτέλεσαν οι Ιγκλέσιας-Μουνάφο, με τον Τόνσο μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου και τους Κυριακόπουλο-Τσιλιανίδη στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής, με τον Μιχάλη Μανιά, να αποτελεί την επιθετική αιχμή των Αρκάδων.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ και ο Ραζβάν Λουτσέσκου, τοποθετώντας τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τον Μάτος στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Βιεϊρίνια στο αριστερό, με τους Βαρέλα-Κρέσπο να αποτελούν το δίδυμο των κεντρικών αμυντικών.

Ο Εβγέν Σάκχοφ και ο Ζοσέ Μαουρίσιο, ήταν το δίδυμο των αμυντικών χαφ, με τον Πέλκα μπροστά τους σε οργανωτικό ρόλο και τους Μακ-Κάμπος στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής, ενώ ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς αποτέλεσε την επιθετική αιχμή του Δικεφάλου.

Αυτοί έκριναν το ματς:

O Γιώργος Κυριακόπουλος, με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, έβαλε σε θέση οδηγού τον Αστέρα Τρίπολης στο 18ο λεπτό ενώ είναι εκείνος από τα πόδια του οποίου προέρχεται και η δημιουργία του δευτέρου τέρματος. Σαφώς το “χρυσό” τρίποντο του Αστέρα πιστώνεται στον Ιγκλέσιας, ο οποίος μίλησε στο τέλος.

Το ταμείο του αγώνα:

Ο Αστέρας συνέχισε την θετική του παράδοση απέναντι στις ομάδες της πρώτης τετράδας του πρωταθλήματος και έβαλε «φωτιά» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ, με την ήττα στην Τρίπολη, έκανε δώρο σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό, όντας σε μια πολύ μέτρια ημέρα αγωνιστικά.

Ο έλεγχος της διαιτησίας:

Σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Σιδηρόπουλου ήταν άψογη ενώ σωστός ήταν και στον πειθαρχικό έλεγχο. Αντίθετα, ο β΄βοηθός, Μεϊντάνας, ελέγχεται για μια επίθεση του Αστέρα Τρίπολης, στην οποία θα έπρεπε να σημειωθεί ως οφσάιντ. Στην φάση του 2-2 από τον Βαρέλα, σηκώνει το σημαιάκι του οφσάιντ, ωστόσο, θα πρέπει να γίνει γνωστό αν το έκανε επειδή θεωρεί ότι ο Μαουρίσιο βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι ή γιατί του χρεώνει την κίνηση στον αέρα που φαίνεται να μην επηρεάζει τη φάση. Αν συμβαίνει το πρώτο, λανθασμένα το ακύρωσε καθώς φαίνεται πως δεν βρίσκει ο Βραζιλιάνος τη μπάλα με το κεφάλι. Ο Βαρέλα πάντως φαίνεται ότι καλύπτεται καθώς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας.