Παναθηναϊκός – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3

0

ε

Ο εντυπωσιακός Παναθηναϊκός του Ουζουνίδη άγγιξε το θαύμα πατώντας τη Μπιλμπάο (2-0), κέρδισε το χειροκρότημα, αλλά από το πουθενά οι Βάσκοι πέτυχαν 3 γκολ σε 6 λεπτά και πήραν νίκη πρόκρισης με 3-2.

Ενας εξαιρετικός Παναθηναϊκός για 68 λεπτά έφτασε πολύ κοντά στο όνειρο μιας μεγάλης ευρωπαϊκής νίκης επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο αλλά μέσα σε έξι λεπτά το όνειρο έγινε εφιάλτης, με τους Βάσκους να πετυχαίνουν τρία τέρματα και να φτάνουν στην ολική ανατροπή και στη νίκη (2-3).
Το αποτέλεσμα αδικεί κατάφωρα το τριφύλλι που ήταν εξαιρετικά διαβασμένο και ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πλην όμως η ποιοτική ανωτερότητα της Μπιλμπάο που χτύπησε σαν «κόμπρα» στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο του ματς (68’-74’), έκανε εν τέλει και τη διαφορά, ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο προς την πρόκριση για την ισπανική ομάδα. Ειδικότερα μετά την είσοδο στο ματς του Ινάκι Γουίλιαμς (57’), παίκτη για τον οποίο ενδιαφέρονται πολλά μεγάλα ευρωπαϊκά κλαμπ, οι Βάσκοι ήταν κίνδυνος-θάνατος όταν έβγαιναν στο επιθετικό τρανζίσιον.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ρέις, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Καμπέσας (84’ Δώνης), Κουρμπέλης, Ζέκα, Λουντ, Αλτμαν (51’ Λουτσιάνο), Μολίνς (73’ Χατζηγιοβάνης).

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Χ. Α. Θιγάντα): Ερερίν, Δε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγκα, Βέσγα, Μπενιάτ (77’ Σαν Χοσέ), Λέκουε (57΄ Ινάκι Γουίλιαμς), Ραούλ Γκαρθία, Μουνιάιν (84’ Σουσαέτα), Αντούριθ.

Διαιτητής: Μανουέλ ντε Σόουζα (Πορτογαλίας).