O Μέσι έδειξε ποιος είναι το αφεντικό!

0

ImageHandler (37)

Με δύο γκολ του μάγου Λιονέλ (76′ και 80′) και ένα του Νεϊμάρ (90′) η Μπαρτσελόνα πήρε μισή πρόκριση για τον τελικό του Βερολίνου – Δύσκολος ο επαναληπτικός αγώνας του Μονάχου για τους Βαυαρούς που καλούνται να ανατρέψουν το βαρύ 3-0

Καβάλα στ’ άλογο για τον τελικό του Βερολίνου είναι, με εντολή Μέσι, η Μπαρτσελόνα. Ο Αργεντινός εκεί που ο Μάνουελ Νόιερ έδειχνε ανίκητος, οδήγησε τους Καταλανούς στο επιβλητικό (αλλά όχι εύκολο) 3-0 κόντρα στην Μπάγερν στο «Καμπ Νου».

Στην επιστροφή του μετά την θητεία του στους «μπλαουγκράνα» ο Πεπ Γκουαρντιόλα έδειχνε πως και με την βοήθεια του Γερμανού γκολκίπερ (είχε μεγάλες επεμβάσεις) θα φτάσει σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Στο τελευταίο τέταρτο ο Μέσι τα πήρε όλα πάνω του. Με δύο γκολ – το δεύτερο πανέμορφο – και μία ασίστ στον Νεϊμάρ, οδήγησε τους Καταλανούς στη νίκη, που τους δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού ημιτελικού στο Μόναχο.

Το ματς
Φοβερό ματς από τα πρώτα λεπτά στο «Καμπ Νου». Το γεγονός ότι η Μπάγερν «τόλμησε» να παίξει με πολύ ψηλά την αμυντική της γραμμή βοήθησε τόσο τον ρυθμό του παιχνιδιού όσο και την Μπαρτσελόνα, που έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο 12’ και στο 15’ για να ανοίξει το σκορ, όμως πρώτα ο Νόιερ σταμάτησε τον Σουάρες κι εν συνεχεία ο Ραφίνια έδιωξε την προβολή του Νεϊμάρ. Απ’ την πλευρά τους οι Βαυαροί, πήγαν σε ήρεμο τέμπο, βρίσκοντας στην πρώτη τους φάση μοναδική ευκαιρία για να προηγηθούν (18’), αλλά ο Λεβαντόφσκι αν και αμαρκάριστος αστόχησε.

Το ένα και μοναδικό… μήνυμα των Γερμανών ήταν αρκετό για να κάνει πιο προσεκτικούς τους «μπλαουγκράνα», καθώς ο Λουίς Ενρίκε δεν ήθελε με τίποτα να δει το «μηδέν» να χάνεται. Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έγιναν ελαφρώς πιο… συντηρητική περιόρισε και την Μπάγερν, που όμως αμυνόταν πλέον με μεγαλύτερη άνεση. Όταν βέβαια η άμυνα «χανόταν» στον ρυθμό των Καταλανών, ο Νόιερ ήταν και πάλι εκεί. Όπως στη φάση του 40ου λεπτού, που έβαλε νέο μεγάλο «stop» αυτή την φορά σε κοντινό σουτ του Ντάνι Άλβες, διατηρώντας το 0-0 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Πολύ καλύτερο ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα μπήκε πολύ δυνατά, αιφνιδιάζοντας την Μπαρτσελόνα, που είδε τον ρυθμό του πρώτου 45λεπτου να κόβεται απότομα. Το πρόβλημα για την Μπάγερν ήταν ότι δεν μπορούσε να βγάλει τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία, την στιγμή που οι Καταλανοί πρόλαβαν να προσαρμόσουν το παιχνίδι τους στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι, ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Μέσι έβγαζε τετ-α-τετ τον Νεϊμάρ, αλλά ο Νόιερ πρόλαβε να βγει εγκαίρως και να απομακρύνει.

Με το πέρασμα των λεπτών το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό. Τα «αίματα» άναψαν μετά από αρκετή ώρα και αυτό λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων, που είδαν το «Καμπ Νου» να ξυπνάει. Εκεί που η Μπάρτσα έδειχνε να έχει εξαντλήσει όλα τα μέσα για να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, ήρθε η ώρα του Μέσι, που με σουτ έξω από την περιοχή τον ξεγάλασε ανοίγοντας το σκορ στο 77ο λεπτό. Το γήπεδο πήρε… φωτιά, η Μπάγερν για πρώτη φορά έδειξε να τα έχει χαμένα και ο Αργεντινός δεν έδειξε έλεος. Τρία λεπτά μετά το πρώτο του τέρμα, «χόρεψε» τον Μπόατενγκ και με εξαιρετικό σκάψιμο της μπάλας έκανε το 2-0. Οι Βαυαροί προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ, όμως τα πράγματα είχαν εφιαλτική κατάληξη. Ο Μέσι ξαναχτύπησε, έβγαλε τετ-α-τετ τον Νεϊμάρ και εκείνος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη πλασάροντας σωστά για το 3-0.

Δηλώσεις Πεπ:

Εμφανώς απογοητευμένος, και δικαιολογημένα, ο Πεπ Γκουαρδιόλα μετά τη συντριβή και σχολίασε παιχνίδι, Μέσι και τη ρεβάνς στο Μόναχο

«Μέχρι να δεχτούμε το πρώτο γκολ ελέγχαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Μετά από αυτό, χάσαμε τον έλεγχο. Φυσικά και είμαστε λυπημένοι με το αποτέλεσμα και το σκορ. Δε ξέρω αν το 3-0 είναι δίκαιο. Η ποιότητα των παικτών της Μπαρτσελόνα έκανε τη διαφορά. Δεν μπορώ πάντως να κατηγορήσω τους παίκτες μου. Είχαν φέτος όλη τη χρονιά πολλές δύσκολες καταστάσεις να αντιμετωπίσουν. Είμαι περήφανος γι’ αυτούς γιατί παρά τους τόσους τραυματισμούς έφτασαν ως εδώ και πήραν το πρωτάθλημα», ανέφερε.

«Ο Μέσι είναι ασταμάτητος. Το μόνο που μπορείς να προσπαθήσεις είναι να τον εμποδίσεις να συμμετέχει στο παιχνίδι στο μέγιστο βαθμό», πρόσθεσε.

Όσο για το αν υπάρχει επιστροφή στη ρεβάνς; «Είναι δύσκολο να γίνει η ανατροπή. Μπορείς να ανατρέψεις ένα σκορ 1-0 ή 2-0, αλλά το 3-0 είναι πολύ δύσκολο. Πάντως εμείς θα προσπαθήσουμε. Υπάρχουν ακόμη 90 λεπτά», τόνισε.
Δηλώσεις Λουίς Ενρίκε:

Πως θα μπορούσε να μην είναι ευχαριστημένος ο προπονητής των μπλαουγκράνα, μετά από τέτοιο παιχνίδι, έσταξε μέλι για το Μέσι αλλά στάθηκε στη συγκέντρωση που χρειάζεται ο επαναληπτικός

«Είναι ένα τέλειο αποτέλεσμα, αλλά δεν θα πρέπει να χαλαρώσουμε γιατί ο επαναληπτικός θα είναι δύσκολος. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ομάδα μου, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, αφήσαμε πολύ λίγες σε μια τόσο καλή ομάδα και φτάσαμε σε ένα μεγάλο και καθαρό σκορ», ανέφερε.

Για τον Λιονέλ Μέσι, τα λόγια του ήταν… περιττά. «Τι να πεις γι’ αυτόν; Κάθε μέρα σε εκπλήσσει και περισσότερο. Με τον Μέσι το ποδόσφαιρο είναι πιο εύκολο. Είναι παίκτης από άλλη διάσταση και εμείς στην Μπαρτσελόνα μπορούμε να τον απολαμβάνουμε κάθε μέρα. Και πάντα έχει ακόμη μεγαλύτερη δίψα, ακόμη μεγαλύτερες φιλοδοξίες», είπε.

Ερωτηθείς αν αυτή ήταν η καλύτερη βραδιά του στην Μπαρτσελόνα, απάντησε: «Δεν ξέρω. Ήταν σίγουρα μια πολύ καλή βραδιά, αλλά ίσως η καλύτερη δεν έχει έρθει ακόμη».
Δηλώσεις Νόιερ:

Ήταν ήρωας, μέχρι να πάρει το όπλο του ο Μέσι και δικαίως ο Μανουέλ Νόιερ στάθηκε σε αυτόν, τονίζοντας παράλληλα πως αν παίξει η Μπάγερν όπως απέναντι στην Πόρτο, έχει ελπίδες πρόκρισης
«Μέχρι να δεχτούμε το πρώτο γκολ τα πηγαίναμε αρκετά καλά, αλλά όταν ήρθε το πρώτο γκολ από ένα λάθος, χάσαμε την ψυχραιμία και την ισορροπία μας. Η ατομική ποιότητα και η κλάση του Μέσι τον ξεχωρίζει από όλους τους υπόλοιπους κι έκανε τη διαφορά. Δεν ήταν κάτι νέο αυτό για μας. Τα πράγματα πλέον είναι πολύ δύσκολα. Αν υπάρχει μια ελπίδα εν όψει του επαναληπτικού, είναι το παιχνίδι που κάναμε απέναντι στην Πόρτο», τόνισε ο Νόιερ.

Οι συνθέσεις

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μαστσεράνο, Ντάνι Άλβες, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

Στον πάγκο: Μπράβο, Τσάβι, Πέδρο, Ραφίνια, Μπαρτρά, Αντριάνο, Βερμάελεν

Μπάγερν (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Μπόατενγκ, Μπενάτια, Μπερνάτ, Ραφίνια, Λαμ, Αλόνσο, Σβαϊνστάιγκερ, Αλκάνταρα, Μίλερ (79’ Γκέτσε), Λεβαντόφσκι

Στον πάγκο: Ρέινα, Ντάντε, Μαρτίνεθ, Πισάρο, Γκαουντίνο, Βάιζερ

Διαιτητής: Νικολά Ριτσόλι (Ιταλία)

Γήπεδο: Καμπ Νου