Κυριακή Κόντου γιορτή – Γκέλα ο Παναθηναϊκός, σώθηκε η Κέρκυρα

0

paokerk_526_355

Ο Παναθηναϊκός, παρότι προηγήθηκε με τον Καρέλη στο 1ο μέρος, δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα του, με τον Κόντο να κερδίζει το πέναλτι και να ισοφαρίζει για την Κέρκυρα. Στην τρίτη θέση υποχώρησαν με την ισοπαλία αυτή οι πράσινοι, τους προσπέρασε ο ΠΑΟΚ. Σώθηκε η Κέρκυρα με το βαθμό αυτό.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και φάσεις στο πρώτο μέρος, με την Κέρκυρα να πιέζει τους πράσινους και τον Στιλ να έχει αρκετή δουλειά. Οι πράσινοι χτύπησαν κυρίως στην κόντρα, ενώ κάπως έτσι βρήκαν και το 1ο τους γκολ, με τον Ατζαγκούν να κάνει βαθιά μπαλιά λίγο κάτω από τη σέντρα, και ο Καρέλης, αφού στόπαρε ωραία και απέφυγε τους αμυντικούς της Κέρκυρας, άνοιξε το σκορ. Οι πράσινοι απείλησαν με τον Κλωναρίδη στο 33′, αλλά εκείνος δε βρήκε εστία στο σουτ που επιχείρησε. Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-1, μιας και ο Στιλ έβγαλε με υπέροχη επέμβαση το φάουλ του Κόντου στο 41′.

Χωρίς κάποια σπουδαία φάση ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, όμως στο 61′ το παιχνίδι άλλαξε, όταν ο Κόντος κέρδισε πέναλτι από χέρι του Μπούρμπου, το οποίο εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι πράσινοι δεν έβγαλαν καμία αντίδραση, δεν απείλησαν ούτε πήραν μέτρα στο γήπεδο, με το 1-1 να μένει ως το τέλος και τον Παναθηναίκό να υποχωρεί εκ νέου στην 3η θέση. Αντιθέτως, χαράς ευαγγέλια για τους Κερκυραίους, οι οποίοι δε μπλέκουν στα σενάρια του υποβιβασμού, που από σήμερα αφορούν 6 ομάδες!