H AEK το θελει πιο πολυ…

0

aek

Μετά τα γεγονότα του τελευταίου 24ώρου ο πρώτος ημιτελικός έγινε ακόμη πιο κρίσιμος και δύσκολος για την ΑΕΚ. Ο Στέλιος Μανωλάς, όμως, συνέχισε από εκεί που είχε μείνει στο πρωτάθλημα… Με νίκη δηλαδή. Ο υπηρεσιακός τεχνικός βοήθησε όσο μπορούσε, κυρίως με την αλλαγή συστήματος σε 4-2-3-1, ώστε η Ενωση να παρουσιαστεί καλύτερη σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια και η συνεργασία των Αραβίδη-Μάνταλου έφερε το γκολ της νίκης, που ενδέχεται να αποδειχθεί και αυτό της πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου.

Από τα πρώτα λεπτά οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν τη διάθεση τους να πιέσουν για το γκολ, κλείνοντας στο μισό γήπεδο τον Ατρόμητο. Η ΑΕΚ, που είχε την πρώτη φάση στο 5′ με την κεφαλιά του Κολοβέτσιου μετά το κόρνερ του Μπαρμπόσα, είχε συνεχώς την μπάλα και ήταν αυτή που έκανε παιχνίδι, προσπαθώντας κυρίως από τα άκρα να βρει τη λύση. Μια λύση που θα την έβρισκε όντως νωρίς και συγκριμένα στο 12′, αν ο Μπάρκας δεν απέκρουε την κεφαλιά του Αραβίδη, για να προλάβει στην επαναφορά να κοντράρει το σουτ του «Αραβα» ο Κοντοές.

Η Ενωση είχε μονίμως την μπάλα, αφού η αλλαγή συστήματος έβαζε δύσκολα στον Ατρόμητο που δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι κατοχής που αρέσει στον Τραϊανό Δέλλα, αλλά δεν μπορούσε να κάνει μεγάλες φάσεις. Και όταν τις έκανε… τις έχανε, όπως έγινε στο 32′, όταν ο Μάνταλος πίεσε τους Μπάρκα-Λαζαρίδη και πήρε την μπάλα αλλά ο τερματοφύλακας κατάφερε να αποκρούσει με τον… ώμο! Λίγα λεπτά μετά, στο 36′, οι Περιστεριώτες πέρασαν για πρώτη φορά με αξιώσεις την μεσαία γραμμή με τον Γροντή που έφυγε στην κόντρα αλλά προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση με αδύναμο πλασέ και ο Μπαρόχα δεν είχε πρόβλημα.

Το γκολ που δεν μπήκε στο πρώτο μέρος, θα μπορούσε να μπει με το ξεκίνημα του δεύτερου αλλά ο Μπαρμπόσα στο 48′, μετά το γύρισμα του Ντίντακ, κατάφερε να αστοχήσει από πολύ κοντά και ενώ ήταν μόνος! Ο Μανωλάς αντικατέστησε λίγα λεπτά μετά τον Βάργκας με τον Τζιμπούρ, η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει ρυθμό αφού στο δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε να έχει χάσει κάτι από την διάθεση του πρώτου και ο Ατρόμητος κρατούσε σχετικά εύκολα το 0-0. Κι όταν χρειάστηκε την τύχη, στο πολύ καλό σουτ του Σιμόες στο 68′, την είχε αφού η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 73′, πάντως, κατέληξε στα δίχτυα από την κεφαλιά του Μάνταλου μετά την σέντρα του Αραβίδη, για το 1-0! Η ΑΕΚ είχε πλέον το προβάδισμα, ο Δέλλας αντικατέστησε τον αόρατο Λε Ταλέκ με τον Παπαδόπουλο, ο Μανωλάς πέρασε στο ματς τον Κορδέρο αντί του Μάνταλου και η Ενωση ήλεγξε όπως έπρεπε την κατάσταση αφού κράτησε το 1-0 χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά από τον Ατρόμητο, ο οποίος θα μπορούσε να έχει την ευκαιρία του στις καθυστερήσεις αλλά ο Γροντής έκανε λάθος επιλογή και δεν σούταρε καν ενώ ήταν σε καλή θέση…

Man of the match: Ο τίτλος πάει στον Μάνταλο. Ηταν αρκετά ορεξάτος από το ξεκίνημα, μέσα στις φάσεις και τελικά ήταν και αυτός που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ και τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό.

Αδύναμος κρίκος: Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Ατρόμητου. Σε όλη τη διάρκεια του ματς δεν πατούσαν καλά και στη φάση του γκολ της ΑΕΚ έχουν λάθος αντίδραση και οι δύο.

Στο ύψος του: Ο Αραβίδης. Είναι αυτός που έφτιαξε το γκολ του Μάνταλου και θα μπορούσε να είχε χριστεί κι αυτός σκόρερ από νωρίς αλλά τον σταμάτησαν οι Μπάρκας και Κοντοές στη διπλή ευκαιρία.

Η γκάφα: Την έκανε ο Μπαρμπόσα στο 48′, όταν από θέση για γκολ και ενώ η μπάλα ήταν στο πόδι του μετά το γύρισμα του Ντίντακ, έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ. Κατόρθωμα…

Το στραγάλι: Οι βοηθοί έχασαν 4-5 φάσεις σε επιθέσεις της ΑΕΚ, σηκώνοντας το σημαιάκι ενώ δεν υπήρχε οφσάιντ. Γενικά, πάντως, δεν επηρέασε η διαιτησία την εξέλιξη του αγώνα αφού ο Αρετόπουλος ήταν καλός.

Το ταμείο του Gazzetta: Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη που ήθελε και αν διαχειριστεί σωστά το 1-0, θα είναι στον τελικό του κυπέλλου. Ο Στέλιος Μανωλάς ανέλαβε σε μια δύσκολη στιγμή και έδωσε ηρεμία στην ομάδα, καταφέρνοντας να παρουσιάσει μια ΑΕΚ που ήταν πιο ορεξάτη και καλύτερη σε σχέση με τα τελευταία ματς. Προφανώς αυτό δεν σημαίνει ότι μιλάμε για… προπονηταρά αλλά αν καταφέρει να διατηρήσει την ομάδα ήρεμη και έχει καθαρό μυαλό, θα αυξήσει τις πιθανότητες του για επίτευξη των στόχων: Κατάκτηση του κυπέλλου και 1η θέση στα πλέι οφ.

ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ. Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (79′ Κορδέρο), Βάργκας (57′ Τζιμπούρ), Μπαρμπόσα (86′ Μπουονανότε), Αραβίδης.

Ατρόμητος (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Κυβρακίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές (88′ Φυτανίδης), Μπίτολο, Ουσέρο, Ούμπιδες, Ματέι, Γροντής, Μπρίτο (68′ Στόιτσεφ), Λε Ταλέκ (78′ Παπαδόπουλος).