“Φωτιά” στο πρωτάθλημα από ΠΑΣ με… τριάρα στον ΠΑΟΚ!

0

“Φωτιά” στο πρωτάθλημα από ΠΑΣ με... τριάρα στον ΠΑΟΚ!

Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος δεν τα… καταφέρνουν κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά την ισοπαλία του στο “Γ. Καραϊσκάκης”, ο “Άγιαξ” της Ηπείρου νίκησε εντός έδρας τονΠΑΟΚ (3-0), βάζοντας… φωτιά στην κορυφή της Superleague. Στον πόντο η διαφορά των Θεσσαλονικέων με τον Ολυμπιακό, που δεν μπόρεσαν να δείξουν το καλό τους πρόσωπο στους Ζωσιμάδες

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς πέντε βασικούς του παίκτες στους “Ζωσιμάδες” (Ρατς, Μακ, Τζαβέλλας, Κατσικάς και Τζιόλης), αλλά ήταν η ομάδα που είχε αρχικά την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να πλησιάσει την αντίπαλη εστία. Στα… ξεσπάσματα του όμως, ο ΠΑΣ ήταν επικίνδυνος και έφτασε -πρώτος- δυο φορές κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Λίλα (8′, 11′).

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν το.. πάνω χέρι και στο 17′ είχαν διπλή ευκαιρία για ένα γκολ, με τους Αθανασιάδη και Σαλπιγγίδη να μη μπορούν να νικήσουν τον Γλύκο. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε πολύ καλό ρυθμό, με τους Γιαννιώτες να ανεβάζουν στροφές και να… αγγίζουν το γκολ στο 24′, με τον Γλύκο να πραγματοποιεί φανταστική επέμβαση στο πλασέ του Τσάβες.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Έλληνας πορτιέρο δεν κατάφερε να σταματήσει τον “κεραυνό’ του Λίλα, που έκανε το 1-0. Μάλιστα, ο Γλύκος έγινε και αναγκαστική αλλαγή, αφού τραυματίστηκε στην προσπάθεια του για να αποκρούσει (χτύπησε στη λεκάνη). Πέρα από το χαμένο πλασέ του Αθανασιάδη στο 33′, οι “δικέφαλος του Βορρά” δεν βρήκε τρόπο να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά οι Γιαννιώτες αμύνθηκαν πολύ καλά και δεν επέτρεψαν στο να απειληθεί ο Βελλίδης. Ο Αναστασιάδης πέρασε και τον Παπαδόπουλο στη θέση του Κίτσιου, για να γίνει πιο επιθετικός, αλλά αυτό δημιούργησε αμυντικά κενά που στο 73′ τα εκμεταλλεύτηκε ο Κοροβέσης, για να κάνει το 2-0

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά αυτό το σκορ, ενώ στη μοναδική φάση που αδράνησε η άμυνα τους, ο Αθανασιάδης έπιασε άψυχο πλασέ μέσα από την περιοχή (88′). Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον μανιά, που στη συνέχεια είδε δυο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε (έβγαλε τη φανέλα κι εν συνεχεία έσπασε το σημαιάκι του κόρνερ)!