Menu

Έσπασε το ρόδι η Κόρινθος που κέρδισε στο Ελ Πάσο την Καλλιθέα 1-0

αθλουπολη

Με γκολ του Παππά με πέναλτι στο 93’ η Μπάρτσα έφυγε με την νίκη από την έδρα της Καλλιθέας κάτι που δεν είχε καταφέρει στη Νεμέα πριν από λίγες μέρες όταν είχαν ξαναπαίξει οι δύο ομάδες με την Καλλιθέα τότε να κερδίζει αλλά την Κόρινθο να είναι καλύτερη. Έπρεπε να πάει στο Ελ Πάσο η ομάδα του Γιάννη Καντά για να καταφέρει να κερδίσει την Καλλιθέα με την οποία την χωρίζει και μια κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν δυνατό από το πρώτο λεπτό και οι περίπου 200 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο δεν έχασαν το ενδιαφέρον τους μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι σε καμία φάση του αγώνα δεν κλείστηκαν πίσω και πάτησαν αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή. Στο πρώτο μέρος κυρίως με τον Σαμπάνη και τον Νικολόπουλο έγιναν απειλητικοί ενώ στο δεύτερο οι αλλαγές του Γιάννη Καντά έκαναν αισθητή την παρουσία της ομάδας στα καρέ της Καλλιθέας. Στο 92’ ο Κατσίκης πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και ενώ πλησίαζε με όμορφη ατομική ενέργεια προς την αντίπαλη εστία, ανετράπη και κέρδισε το πέναλτι. Ο Τάκης Παππάς ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι (είχε χάσει πέναλτι στο πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων στη Νεμέα) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 0-1 αφού ο διαιτητής δεν άργησε να σφυρίξει την λήξη της αναμέτρησης.

Η Κορίνθος ξεκίνησε με τους Μέλκα, Σπυρόπουλο, Παπαευθυμίου, Φίλης, Ντερτιλή, Λουμπαρδέα, Τσουβαλτσίδη, Ουζουνογλου, Ντουντού, Σαμπάνη και Νικολόπουλο

Η εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό:

10′ Λεπτό πρώτη καλή φάση του αγώνα με σουτ δυνατό του Τσουβαλτσιδη που πέρασε λίγο άουτ μετά από πάσα του Νικολοπούλου

Γρήγορο ματς στο Ελ Πάσο με δυνατές μονομαχίες

20′ Λεπτό στο Ελ Πάσο. Καλή σέντρα από δεξιά του Ντερτιλή. Πρόλαβε την μπάλα ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας πριν πιάσει την κεφαλιά ο Νικολόπουλος

26′ Λεπτό μπήκε στην μεγάλη περιοχή και πήγε να τροφοδοτήσει τους συμπαίκτες του ο Σαμπάνης και κέρδισε κόρνερ

Πιέζει την άμυνα της Κορίνθου η Καλλιθέα

Αλώβητη πέρασε η Μπράτσα από ένα 3 Λεπτό φωτιά στην άμυνα της

37′ η καλύτερη φάση του αγώνα μέχρι τώρα με την κεφάλια του Νικολόπουλου να διώχνει πάνω στην γραμμή ο Αρβανίτης της Καλλιθέας

42 ‘ σέντρα του Σαμπάνη για τον Ντουντού, τον πρόλαβαν ου αμυντικοί της Καλλιθέας και έδιωξαν σε κόρνερ

43′ δυνατό σουτ του Σαμπάνη με το αριστερό, λίγο άουτ η μπάλα

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Ο Δημαρακης πέρασε στη θέση του Μελκα

53′ εύκολα μπλόκαρε την μπάλα ο Δημαρακης μετα απο εκτέλεση φαουλ

63′ Λεπτό Κατσίκης, Παππας, Κάλφας και Μακρής πέρασαν στο παιχνίδι στη θέση των Ντουντού, Παπαευθυμίου, Τσουβαλτσιδη και Νικολοπούλου

72′ Λεπτό ευκαιρία για την Καλλιθέα μάζεψε την μπάλα ο Δημαρακης

Φαφούτης, Αμπαδιωτάκης, Κουρουπης και Πεχλιβανοπουλος στο παιχνίδι

76′ λεπτά στο ματς παραμένει το 0-0

78′ λεπτό Ο Μακρης διεκδίκησε την μπάλα στον αέρα μέσα στην περιοχή της Καλλιθέας και υπέπεσε σε επιθετικό φαουλ

85′ φάση διαρκείας στα καρέ της Καλλιθέας απέφερε κόρνερ για την Κόρινθο. Μετα το κόρνερ ο Λουμπαρδεας έπιασε δυνατο σουτ που έδιωξε με δυσκολία ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Στο επόμενο Λεπτό σουτ του Αμπαδιωτακη απο το ύψος της μεγάλης περιοχής κατέληξε λίγο αουτ

88′ Νεο σουτ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής απο τον Αμπαδιωτακη με την μπάλα να καταλήγει αουτ