Champions League: H Ρεάλ έριξε για μια ακόμη φορά τη Σάλκε στο καναβάτσο

0

Χρυσό «Χ» για την Πόρτο μέσα στην έδρα της Βασιλείας

Η Ρεάλ δεν ήταν ντυμένη στα λευκά, αλλά και τα ροζ δεν την πτόησαν! Η βασίλισσα -με αιχμή τον Κριστιάνο- νίκησε 2-0 τους «βασιλικούς μπλε» της Σάλκε και σκέφτεται… ήδη τους «8» του Champions League.

Την πρώτη φορά τα ροζ της γύρισαν μπούμερανγκ (στην ήττα απ’ τη Σοσιεδάδ), τώρα δεν είχε τέτοια!

Κριστιάνο (26’) και Μαρσέλο (79’) -με εντυπωσιακό τρόπο- τα γκολ της βασίλισσας, δοκάρι είχε ο Πλάτε (74’) για τους γηπεδούχους. Διαβάστε περισσότερα εδώ

«Δράκοι» πρόκρισης

Η Πόρτο ήταν συντριπτικά καλύτερη από την Βασιλεία στο «Σεντ Γιάκομπς», πήρε ισόπαλο 1-1, σε ένα ματς που έπρεπε να κερδίσει και έχει προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Η Βασιλεία έκανε μια τελική σε όλο το ματς. Στο 11ο λεπτό, ο Ντρελίς Γκονζάλες κατάφερε με μια πολύ δύσκολη προσπάθεια ν’ ανοίξει το σκορ. Η Πόρτο, ειδικά στο δεύτερο μέρος, αντεπιτέθηκε, είδε να μην της μετράει ένα τέρμα και τελικά ο Ντανίλο στο 79ο λεπτό, από την άσπρη βούλα, να σκοράρει το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ.

Το ματς

Η Πόρτο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πλην όμως η Βασιλεία, σε μια στιγμή που πρόλαβε κάπως ανοργάνωτο το κέντρο των «Δράκων» κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Ο Φάμπιαν Φράι έκανε μια εξαιρετική πάσα στον Ντερλίς Γκονζάλες που χώθηκε ανάμεσα στο δίδυμο, Μαϊκόν-Μαρκάνο και παρά το γεγονός πως δεχόταν πίεση και φαινόταν να βγαίνει εκτός ισορροπίας, πέφτοντας έκανε το πλασέ, για να νικήσει τον Φαμπιάνο και να γράψει το 1-0.