ΑθλητικάΤοπικά

Ποιος είδε τον ΚΑΟΚ και δε φοβήθηκε!

αθλουπολη

Ο ΚΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες και στον καλό του εαυτό πανηγυρικά!

Ο ΚΑΟΚ παίζοντας ασφυκτική άμυνα – τρωτό του σημείο στις προηγούμενες αναμετρήσεις- και επανακτώντας την χαμένη του ευστοχία – κρεσέντο τριών πόντων- όχι μόνο κατόρθωσε να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς αλλά να κάνει και επίδειξη δύναμης στον Γλαύκο ο οποίος προερχόμενος από μια σημαντική νίκη στην προηγούμενη αγωνιστική, ήθελε ένα «εύκολο» απόγευμα στην Κόρινθο! Το τελικό 88-65 δεν μαρτυρά σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο , δείχνει μάλιστα τόσο τη δυναμική όσο και τις διαθέσεις της Κορίνθου εφ εξής!

Συγκλονιστικός ο Φώτης Γεωργίου με σχεδόν απόλυτη ευστοχία στα τρίποντα, ηγετικός ο Κώστας Κεφαλάς με 17 πόντους συνολικά, σε εξαιρετική ημέρα οι Γιώργος Κωνσταντίνου, Νάσος Περρωτής, Ηλίας Θεοδωρίδης (αρχίζει να δείχνει στο γήπεδο όσα περιμένει απ αυτόν η ομάδα), Μάριος Σακκελαράκης.

«Καιρός ήταν» θα γράψει δευτερόλεπτα μετά την λήξη της αναμέτρησης στην προσωπική του σελίδα στο Facebook ο Πρόεδρος της ομάδας Βαγγέλης Μπούφης, αναφορά που αν μη τι άλλο αποκαλύπτει ανακούφιση παράλληλα όμως και το «οριακόν» της κατάστασης αφού ο ΚΑΟΚ μετρούσε ήδη 4 ήττες συν μια στο Κύπελλο, όλες από δικά του λάθη και αστοχίες και όχι δυναμική αντιπάλου.

Το «φιλμ» του αγώνα

Η ομάδα μπήκε στο γήπεδο με αέρα νίκης! «Μεταμορφωμένη» αγωνιστικά στην κυριολεξία κατόρθωσε να παροπλίσει τον Γλαύκο παίζοντας υποδειγματική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του ματς – μόλις 10 πόντοι το ενεργητικό του Γλαύκου στο Β Δεκάλεπτο- αλλά και μ ένα «ρεσιτάλ» τριών πόντων (οι 45 από τους 88 πόντους είναι από τρίποντα) να βάλει θεμέλια νίκης από νωρίς και να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας. 12-3 το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, στο 5ο λεπτό σκαρφάλωσε στο 17-6 με τους Πατρινούς να μην κατορθώνουν να την ρίξουν κάτω από τους 10 σε κανένα σημείο του αγώνα. Το Pick της καταγράφεται στο 2ο μισό του Γ Δεκαλέπτου, στους +26 (64-38). Το 1ο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί θεαματικά με κλέψιμο και κάρφωμα στο καλάθι του αντιπάλου από τον Μάριο Σακκελαράκη, σκορ 29-17 και διαφορά στους +12.

Το δε κλίμα στο ΔΑΚ πανηγυρικό! Οι κερκίδες κατάμεστες , η μουσική στην διάρκεια της προετοιμασίας δυνατά και τα χειροκροτήματα εμψύχωσης ασταμάτητα! Ο πάγκος, για πρώτη ίσως φορά έως τώρα, ενθουσιώδης (παρά την βαριά παρακαταθήκη), εικόνα που διατηρήθηκε έως και το τέλος με πρωταγωνιστές τον Γενικό Αρχηγό Σταύρο Δανιήλ αλλά και τον Πρόεδρο της ομάδας Βαγγέλη Μπούφη που «το έζησαν» στο έπακρον! Και για τους δυο άλλωστε αυτή η αγωνιστική ήταν «στοίχημα» που δεν έπρεπε να χαθεί!

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε για τον ΚΑΟΚ με το ίδιο πάθος για τη νίκη, την ίδια ευστοχία και μια διαφορά συνεχώς αυξανόμενη! Έφτασε 45’’’ πριν το τέλος και την ανάπαυλα του ημιχρόνου να προηγείται ακόμα και με +22, βάζοντας σε πάγκο και κερκίδα στην κυριολεξία φωτιά! Στο 3ο δεκάλεπτο θα καταγραφεί η μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης, +26, και ένα ακόμα θεαματικό κάρφωμα αυτή τη φορά από το Νάσο Περρωτή!

Οι φόβοι της ανατροπής από ίδια λάθη και αδυναμίες (στην αναμέτρηση με την Ένωση Ιλίου χάθηκε σε 1,5 λεπτό διαφορά 20 πόντων) δεν επιβεβαιώθηκαν αφού η ομάδα δεν έχασε δευτερόλεπτο την συνοχή, την αγωνιστικότητα, την αποτελεσματικότητά της! «Ενορχηστρωτής» από τον πάγκο ο Γενικός Αρχηγός Σταύρος Δανιήλ, αποδεικνύει πως μπορεί να είναι ο ηγέτης του ΚΑΟΚ ακόμα κι αν δεν φορά την αγωνιστική του φανέλα!

Οι Πατρινοί αιφνιδιασμένοι, αναπαυμένοι στις δάφνες της προηγούμενης νίκης δεν κατόρθωσαν ν αντιδράσουν, ν απειλήσουν, πόσο δε μάλλον να διεκδικήσουν τη νίκη! Παραδόθηκαν με το τελικό 88-65, μια νίκη αν μη τι άλλο ψυχολογίας για τον ΚΑΟ Κορίνθου, και λόγω του εύρους της αλλά κυρίως της αγωνιστικής συνοχής που επέδειξε και στα 40 λεπτά του αγώνα. «Οι ομάδες ξεκινούν από τα αποδυτήρια» είχε πει στην έναρξη της προετοιμασίας ο Σταύρος Δανιήλ, σήμερα αυτό φάνηκε και στο γήπεδο!

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα της Κορίνθου, εκτός έδρας, με την Πεντέλη στις 25 Νοεμβρίου.

Το φύλλο αγώνα:

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΓΛΑΥΚΟΣ 88-65

Δεκάλεπτα: 29-17, 47-27, 67-42, 88-65

Διαιτητές: Μαντήλας-Σταθόπουλος

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 4, Γεωργίου 12 (4), Σκελλαράκης 8, Μακρής 4, Θεοδωρίδης 8 (2), Κεφαλάς 17 (3), Μπαλης 2, Περρωτής 8, Πράττης 13 (2), Δανίκας, Κωνσταντίνου 14 (4).

Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 11, Σερέτης 8, Βανδώρος, Εφέπουλος, Καρακωνσταντάκης 21 (2), Κούτρας, Μαναβόπουλος 9, Αγγελόπουλος 14, Δαβάνης, Σπυράκος 2.